G4Media.ro

91 de staţii STB din Bucureşti îşi schimbă denumirile de luni, pentru…

sursa foto: Facebook/ Societatea de Transport București – STB SA

91 de staţii STB din Bucureşti îşi schimbă denumirile de luni, pentru a ”reflecta zonele unde sunt amplasate” / Staţia „Policolor” va deveni „M Nicolae Teclu”, iar „Pasaj Victoria” se va numi „Spitalul Grigore Alexandrescu”

Aproape 100 de staţii STB din Bucureşti îşi schimbă denumirile începând de luni, pentru a ”reflecta zonele unde sunt amplasate”, conforma anunţului făcut de primarul Capitalei Nicuşor Dan, transmite News.ro.

”91 de staţii STB vor primi denumiri noi, mai precise, care reflectă zonele unde sunt amplasate. Modificările vor fi implementate de Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public Bucureşti – Ilfov (TPBI) în perioada 3 martie – 1 mai 2025”, a transmis Nicuşor Dan.

El a precizat t că astfel, călătorii vor avea o experienţă mai intuitivă şi uşor de navigat. În plus, în cazul în care este relevant, va fi menţionată şi legătura cu staţiile de metrou.

Staţia „Chimopar” va fi redenumită „Bd. Theodor Pallady”, staţia „Policolor” va deveni „M Nicolae Teclu”, iar „Pasaj Victoria” se va numi „Spitalul Grigore Alexandrescu”.

Lista completă a staţiilor se regăseşte pe site-ul Primăriei Capitalei  – www.pmb.ro.

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

3 comentarii

  1. Mai am un exemplu, la metrou: Eroii Revoluției în loc de Pieptănari.
    Știu că a mai fost denumirea asta, dar măcar atunci reflecta realitatea

    • Lasă că tot acolo avem Șura Mare. De la ce o veni denumirea aia? Măcar fostul Mall are o formă de Șură dar sigur nu de acolo vine denumirea.

  2. De remarcat cum toate proiectele în care este părtaș Bălută au denumiri comerciale: Grand Arena, Creative Residence, Arcade Berceni. Ce e prin alte sectoare au si Complex în față că nu puteam să spunem Mall pe valul ăsta de suveransim. Măcar au renunțat la ”Complex Comercial”

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.