UEFA Euro 2024: Germania învinge Scoția cu 5-1 în primul meci de…

Facebook/UEFA Euro 2024

UEFA Euro 2024: Germania învinge Scoția cu 5-1 în primul meci de la European / Alte trei meciuri se joacă sâmbătă în cadrul turneului final

Germania a reușit să o învingă pe Scoția cu 5-1 în meciul de debut al Campionatului European de fotbal 2024. Țara gazdă a controlat partida încă de la început, reușind o victorie la scor împotriva scoțienilor care au jucat cu un om în minus din minutul 44.

Pentru Germania au marcat 5 jucători diferiți: Florian Wirtz în minutul 10, Jamal Musiala în 19, Kai Havertz în minutul 45+1 din penalty, Niclas Fullkrug în 68 și Emre Can în minutul 90+3. Scoția a reușit să înscrie în minutul 87 cu ajutorul lui Antonio Rudiger, care și-a deviat mingea în propria poartă.

Puștii minune ai germanilor au făcut magie și în primul meci al UEFA Euro 2024. Florian Wirtz (21), mijlocașul celor de la Bayer Leverkusen, a fost primul marcator al meciului, ajungând la 20 de goluri și 22 de assisturi pentru club și națională. Celălalt puști, Jamal Musiala (21), mijlocașul lui Bayern Munchen, a înscris imediat după Wirtz și a primit premiul de Jucătorul Meciului după o prestație excelentă.

Și veteranii nemților au ieșit în evidență. Toni Kroos (34), retras deja de la echipa de club, a avut 101 pase completate din 102 oferite, adică o acuratețe de 99%, fiind un jucător de bază la mijlocul terenului pentru Julian Nagelsmann. În același sens, Thomas Muller (34) a reușit un assist la ultimul gol, după ce a intrat pe teren în minutul 74.

Următorul meci al Germaniei este împotriva Ungariei pe 19 iunie, de la ora 19:00, la Stuttgart. Pe Scoția o așteaptă meciul cu Elveția de pe aceiași dată, de la ora 22:00, la Koln, conform UEFA.

Meciurile așteptate astăzi

Astăzi se vor juca încă 3 meciuri din faza grupelor, unul din grupa A și două meciuri din grupa B. Toate duelele de astăzi se pot vedea pe Pro Tv. În grupa A, Ungaria o va întâlni pe Elveția de la ora 16:00, într-un meci ce se va juca la Koln.

Ungaria și-a câștigat grupa de calificare la Euro fără înfrângere, acumulând 18 puncte din 24 posibile. În același sens, Elveția s-a calificat de pe locul 2, cu 17 puncte, într-o grupă câștigată de România.

Spania – Croația va fi meciul de debut în grupa B. Partida are loc în Munchen și începe de la ora 19:00. Duelul dintre cele două naționale este furnizat și de G4Media sub forma de live text. De la ora 22:00, Italia și Albania termină ziua fotbalistică într-o partidă care se va juca la Dortmund.

Spania a câștigat grupa A de calificări la European cu 21 de puncte, în timp ce Croația s-a calificat de pe locul 2 din grupa D cu 16 puncte. De cealaltă parte, Italia a reușit o calificare la limită, acumulând doar 14 puncte în grupa C, pe când Albania a câștigat grupa E cu 15 puncte.