VIDEO Bianca Andreescu, învinsă în doar 62 de minute în sferturile WTA…

VIDEO Bianca Andreescu, învinsă în doar 62 de minute în sferturile WTA Tokyo

Bianca Andreescu a cedat de-o maniera categorică partida disputată în sferturile turneului WTA de la Tokyo. Jucătoarea cu origini românești a câștigat doar trei game-uri contra sportivei Katie Boulter, din Marea Britanie.

Meciul a fost la discreția britanicei (favorită nouă), victoria (scor 6-2, 6-1) conturându-se în doar 62 de minute. Bianca nu a putut pune presiune de la retur, nu a reușit vreun break, în timp ce problemele cele mai mari au fost în game-urile de la lansare: și-a cedat în total 5 game-uri de serviciu.

În acest an, Bianca a disputat doar 16 meciuri oficiale, bilanțul fiind de 8 victorii și tot atâtea înfrângeri.

Sezonul Biancăi a debutat târziu, la Roland Garros, jucătoarea fiind măcinată în ultima perioadă de accidentări care au ținut-o departe de terenul de joc.

WTA Tokyo, semifinale

Diana Shnaider vs Qinwen Zheng / Leylah Fernandez
Sofia Kenin vs Katie Boulter (9)

Turneul WTA de la Tokyo face parte din categoria 500, are premii totale în valoare de 922.573 de dolari, iar campioana en-titre este Veronika Kudermetova.