G4Media.ro

Afacerea Nordis. 8 milioane lei cheltuiţi pe marketing agresiv: presă, Facebook, Google,…

Sursa Foto: Nordis

Afacerea Nordis. 8 milioane lei cheltuiţi pe marketing agresiv: presă, Facebook, Google, Federația Română de Fotbal

Membrii reţelei Nordis au pus la punct un program de marketing agresiv, care a vizat toate canalele de comunicare posibile, pentru a câştiga încrederea potenţialilor clienţi, susţine Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, transmite Agerpres.

În referatul trimis în instanţă de DIICOT, procurorii detaliază sumele cheltuite de Compania Nordis pentru publicitate.

„Aşa cum s-a precizat în debutul situaţiei de fapt, pentru câştigarea încrederii potenţialilor clienţi şi crearea imaginii unui business de succes, s-a pus la punct un program de marketing agresiv, care a vizat toate canalele de comunicare posibile, sens în care 8.380.355 lei au fost cheltuiţi pentru publicitate, din care 5.114.040 prin instituţii media private, 1.672.706 lei către Facebook şi 1.593.609 lei către Google. În aceeaşi paradigmă se regăsesc şi sponsorizări în valoare de 4.286.462 lei, din care cea mai importantă este cea acordată Federaţiei Române de Fotbal, în fapt tot un mijloc de publicitate”, arată procurorii.

Procurorii solicită Curţii de Apel Bucureşti arestarea preventivă a 11 inculpaţi din gruparea Nordis, printre care Laura Vicol, Vladimir Ciorbă şi Gheorghe Poştoacă, ultimii doi fiind acţionari principali la Nordis Group.

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

2 comentarii

  1. 1.6 milioane costuri de marketing la incasari de 300 milioane e chiar putin, de obicei bugetele de marketing sunt mai generoase. Pe de alta parte, aia care baga banii in marketing nu isi iau posete si bijuterii si supercaruri din banii de operational; ca banii aia pe care oamenii i-au platit erau pentru constructia apartamentelor + costuri le nordis + profit. si costurile nordis nu includeau jeturi private, audemars piguet si bentley pentru constructia unor betoane, rigipsuri si conducte.

  2. Cauți o fată? Intră pe site-ul 𝗥𝐎𝗞𝐀.𝐋𝐎𝐋

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.