Ana Bogdan, în optimi la WTA Osaka după o victorie categorică cu…

Sursa foto: Facebook/Ana Bogdan

Ana Bogdan, în optimi la WTA Osaka după o victorie categorică cu o fostă jucătoare de TOP 10

Ana Bogdan a câștigat de-o manieră categorică partida jucată împotriva sportivei Veronika Kudermetova, scor 6-2, 6-2, succes în urma căruia a obținut calificarea în turul al doilea al turneului WTA 250 de la Osaka, Japonia.

Ana Bogdan, victorie clară la WTA Osaka cu Veronika Kudermetova

Ana a făcut diferența de la retur, acolo unde a fost inspirată și agresivă: a bifat în total cinci breakuri. Partida a durat o oră și 18 minute.

Kudermetova este o fostă jucătoare de TOP 10, rusoaica fiind cel mai sus în ierarhia mondială pe locul 9, fix acum doi ani de zile.

În urma acestui succes, Bogdan o conduce pe Kudermetova cu 4-1 în meciurile directe, conform site-ului oficial al WTA.

Pentru un loc în sferturile turneului nipon, Ana Bogdan se va duela cu Marie Bouzkova. Jucătoarea din Cehia este cap de serie 4 la Osaka și ocupă locul 43 în ierarhia mondială.

Ana Bogdan o conduce cu 2-0 în meciurile directe pe Bouzkova, după ce s-a impus cu 6-4, 6-2 în 2018, în primul tur la US Open, şi cu 6-3, 6-1 în 2019, în ultimul tur al calificărilor de la Wimbledon.

În vârstă de 31 de ani, Ana Bogdan se găsește pe locul 111 în ierarhia mondială, iar în acest sezon are 16 victorii și 21 de înfrângeri.

Calificarea în optimi este recompensată cu un cec în valoare de $4,040 și cu 30 puncte în clasamentul de simplu.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.