G4Media.ro

Antonescu: Nu există niciun fel de motiv de tensiune între noi, partidele…

Sursa Foto: Inquam Photos/ Autor: George Călin

Antonescu: Nu există niciun fel de motiv de tensiune între noi, partidele noastre, guvernul condus de premierul Ciolacu şi poziţiile politice pe care administraţia Trump le are până acum / E nevoie de un supliment de comunicare şi de informare

Candidatul coaliţiei de guvernare, Crin Antonescu, a declarat luni că nu există niciun fel de motiv de tensiune între partidele de coaliţie, guvernul condus de premierul Ciolacu şi poziţiile politice pe care administraţia Trump le are până acum, el adăugând că este nevoie de un supliment de comunicare şi de informare, transmite News.ro.

”Nu există niciun fel de motiv de tensiune între noi cei pe care îi vedeţi aici, partidele noastre, guvernul condus de premierul Ciolacu, şi afirmaţiile şi poziţiile politice pe care administraţia Trump le are până acum”, a spus Crin Antonescu. 

El a precizat că a urmărit de exemplu discursul lung şi puternic al preşedintelui Trump la conferinţa conservatorilor şi acolo sunt câteva lucruri cu care categoric sunt şi ei de acord. 

”În primul rând e foarte important, preşedintele Trump a spus că domnia sa vrea să rămână în istorie ca un făcător de pace, peace maker şi nu un cuceritor şi eu cred că ăsta este un lucru pe care toţi trebuie să-l salutăm. Nimănui vreodată, nou în niciun caz vreun război nu ne-a folosit, nici războiul din Ucraina. Ştim cine l-a declanşat, ştim cine l-a cauzat, am fost solidari cu ucrainenii, dar este evident că pacea este întotdeauna preferabilă războiului. Sperăm din tot sufletul şi eu înţeleg în acest sens larg ca Donald Trump, liderul cele mai mari puteri şi militare şi de mai multe feluri de pe acest glob să fie nu doar un peace maker ci şi un peace keeper, adică un păstrător al păcii, pentru că asta înseamnă menţinerea garanţiilor noastre de securitate, menţinerea dispozitivelor militare şi structurii NATO, menţinerea angajamentelor pe care în parteneriatul strategic noi şi alte ţări europene le avem cu Statele Unite”, a subliniat candidatul coaliţiei. 

El a precizat că Trump a mai vorbit de asemenea despre faptul că administraţia americană urmăreşte nişte bani, nişte sume enorme pe care le-au cheltuit şi dacă unele au ajuns şi prin România, i se pare normal să caute aceşti bani. 

”Nu văd încă o dată nici din ce a spus preşedintele Trump, nici din ce a spus vicepreşedintele Vance sau Elon Musk nişte intervenţii, nişte ingerinţe inacceptabile. Consider că sunt nişte aprecieri, consider că e nevoie de un supliment de comunicare şi de informare”, a completat Antonescu. 

Despre aprecierea făcută de Elon Musk privind preşedintele Curţii Constituţionale, că este un tiran şi nu un judecător, Crin Antonescu a arătat că asta este o judecată de valoare pe care Elon Musk a făcut-o. ”Nu o împărtăşesc, dar nu înseamnă o îngerinţă în viaţa politică şi în alegerile din România”, a subliniat el.

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

2 comentarii

  1. k3k3r3ule vanzator de principii liberale si de tara pentru propria marire. Romanii s-au saturat de CIUMA ROSIE si cred ca e si timpul sa ne debarasam de ea.

  2. „E nevoie de un supliment de comunicare şi de informare”, spuse domnul prezidentiabil, tinand Saniuta in mana dreapta. Pacat ca nu ati prins momentul cand i-a picat tigara din gura.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.