Atacantul brazilian Neymar a revenit pe teren, la formația Al-Hilal, din Emiratele…

sursa foto: Facebook/ Neymar jr.

Atacantul brazilian Neymar a revenit pe teren, la formația Al-Hilal, din Emiratele Arabe Unite, după un an de absenţă

Atacantul brazilian Neymar a evoluat luni în Liga Campionilor Asiei, pentru Al-Hilal, consemnând revenirea pe teren după un de absenţă, transmite News.ro.

În Liga Campionilor Asiei, Al-Hilal a înfruntat în deplasare pe Al-Ain, din Emiratele Arabe Unite, şi a condus în permanenţă, intrând cu 3-1 la pauză, iar în minutul 75 Salem Al-Dawsari a făcut 5-3 pentru saudiţi. Imediat după gol, antrenorul lui Al-Hilal, Jorge Jesus, a decis să îl introducă în teren şi pe Neymar. Brazilianul nu mai evoluase într-un meci oficial de mai bine de un an, dar a intrat în joc în minutul 77, înlocuindu-l pe Nasser Al-Dawsari. Neymar a rămas pe teren până la final jucând, cu tot cu prelungiri, aproape o jumătate de oră. El a avut o ocazie de gol, însă portarul advers i-a respins şutul, însă Neymar a demonstrat că poate să evolueze la un nivel bun.

Accidentarea suferită la ligamentul încrucişat anterior al genunchiului stâng pare şăsată în urmă. După 369 de zile de absenţă – s-a accidentat la 18 octombrie 2023 – brazilianul în vârstă de 32 de ani va încerca să revină la cel mai înalt nivel şi poate chiar să forţeze convocarea la echipa naţională.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.