Barcelona a surclasat Bayern München cu 4-1, într-un meci în care Raphinha…

Sursa foto: X/FC Barcelona

Barcelona a surclasat Bayern München cu 4-1, într-un meci în care Raphinha a strălucit / Celelalte rezultate ale serii

Barcelona a câștigat detașat duelul cu Bayern München din Liga Campionilor, scor 4-1, miercuri, pe teren propriu, după ce Raphinha a înscris un hat-trick și a demolat apărarea adversă. Astfel, Barcelona reușește să învingă pe Bayern după nouă ani de înfrângeri usturătoare, ultimul succes împotriva bavarezilor datând din 2015.

Scorul a fost deschis rapid, în secunda 58, de cel mai în formă jucător al catalanilor, Raphinha, care a driblat portarul Neuer și a înscris, după ce a primit o pasă perfectă în adâncime. După trecerea în avantaj, Barcelona a făcut un pas în spate, împinsă de atacurile în serie ale Bayernului, care, după mai multe încercări, a reușit să restabilească egalitatea printr-o reluare acrobatică a vârfului Harry Kane în careu.

Meciul a reintrat sub controlul Barcei, iar cu zece minute înainte de pauză, Fermin Lopez s-a desprins de un fundaș advers și a reușit să împingă la limită mingea în careu pentru Lewandowski, care avea poarta liberă în față și a înscris împotriva fostei sale echipe. În minutul 45, Raphinha a dat un gol de autor, după ce a driblat în fața a doi adversari și a trimis un șut imparabil din afara careului.

Repriza secundă i-a aparținut tot elevilor lui Hansi Flick, care a marcat rapid în minutul 56, tot prin Raphinha, cu un șut din afara careului, lăsându-l din nou pe Neuer neputincios.

Barcelona ajunge astfel la 6 puncte din 9 posibile (locul 10), în timp ce Bayern (locul 23) pare destabilizată în Champions League. După ce în prima etapă o zdrobise cu 9-1 pe Dinamo Zagreb, au urmat două înfrângeri: 1-0 cu Aston Villa și cea cu echipa blaugrana.

Pentru catalani urmează El Clásico cu Real Madrid, sâmbătă de la ora 22:00, „los blancos” câștigând și ei în această etapă de Liga Campionilor, tot împotriva unei echipe nemțești, Borussia Dortmund, cu scorul de 5-2. În cealaltă tabără, Bayern va juca împotriva lui Bochum, duminică, de la 16:30.

• Young Boys – Inter: 0-1

În continuarea săptămânii de fotbal european, vor avea loc competițiile Europa League și Conference League, joi seara, începând cu orele 17:30 (Conference League) și 19:00 (Europa League). Cel mai important meci al serii este cel din Europa League dintre Rangers și FCSB, unde echipa românească va juca pe teren scoțian, în încercarea de a-și continua seria de meciuri pozitive din competiție.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.