G4Media.ro

BREAKING Administrația Prezidențială despre legislația împotriva campaniilor de fake-news online: Instituțiile trebuie…

Vchalup | Dreamstime.com

BREAKING Administrația Prezidențială despre legislația împotriva campaniilor de fake-news online: Instituțiile trebuie să aplice legislația în vigoare, fără să apară alte modificări legislative / Proiectul de OUG, abandonat

Administrația Prezidențială a transmis luni, la finalul unei întâlniri a președintelui interimar Ilie Bolojan cu autoritățile implicate în campania electorală, că instituțiile trebuie să aplice legislația în vigoare, fără să apară alte modificări legislative în ceea ce privește campania electorală în mediul online. G4Media a scris în urmă cu două săptămâni despre un proiect de OUG prin care ANCOM și mai multe instituții, inclusiv serviciile secrete, pot dispune interzicerea accesului la postări online cu informații ilegale, false, incitări la ură și campanii electorale interzise. Din informațiile G4Media, acest proiect a fost abandonat.

”Au fost abordate aspectele logistice. Pregătirile sunt în grafic atât pe componenta internă, cât și pe cea externă. Se urmărește consolidarea instituțiilor pentru a asigura aplicarea legislației existente, inclusiv a celei electorale, și în mediul online. Totul se va desfășura în limita competențelor legale existente la acest moment, atribuite fiecărei instituții implicate în discuții. Este esențială asigurarea unei coordonări și cooperări strânse între toate instituțiile cu responsabilități în domeniu, inclusiv pentru aspectele ce vizează mediul online. Practic, în extern se identifică spațiile de vot în străinătate, astfel încât să fie același număr de secții de vot ca la alegerile precedente. Iar intern, instituțiile trebuie să aplice legislația în vigoare, fără să apară alte modificări legislative și cu o coordonare bună între instituții”, se arată în comunicarea de la Administrația Prezidențială.

Cotroceniul a mai anunțat că s-a convenit crearea unui grup de lucru pentru o bună coordonare și colaborare între Autoritatea Electorală Permanentă (AEP), Biroul Electoral Central (BEC), Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) și ANCOM.

”În ceea ce privește desfășurarea campaniei electorale în mediul online, instituțiile competente trebuie să aplice legile în vigoare, pentru combaterea conținutului ilegal”, a mai transmis luni Cotroceniul.

Anunțul de azi al Administrației Prezidențiale a venit la finalul unei întâlniri a președintelui interimar Ilie Bolojan cu premierul Marcel Ciolacu, viceprim-ministrul Marian Neacșu, Ministrul Afacerilor Interne și viceprim-ministru, Cătălin Predoiu, Secretarul de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe, Ana Cristina Tinca, Președintele interimar al Autorității Electorale Permanente, Zsombor Vajda, Vicepreședintele Consiliului Național al Audiovizualului, Valentin Alexandru Jucan, Președintele Autorității Naționale pentru Administrare și Reglementare în Comunicații, Valeriu Zgonea, Președintele Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării, Csaba Ferenc Asztalos, și Adjunctul Directorului Directoratului Național de Securitate Cibernetică, Gabriel Dinu.

G4Media a scris în 28 februarie că reprezentanții mai multor instituții lucrează la un proiect de ordonanță de urgență care urmărește să stopeze propagarea de conținut fals, ilegal sau manipulator pe internet. Motivația proiectului e protejarea utilizatorilor față de interferența străină în alegerile prezidențiale. Draftul de OUG prevede că ANCOM și alte instituții numite ”relevante” pot cere furnizorilor de internet să blocheze accesul la pagini online cu astfel de conținut. Deciziile acestor instituții pot fi contestate în instanță.

Proiectul de OUG urma să aducă completări legii 50/2024, care a furnizat deja o serie de instrumente pentru combaterea conținului online considerat ilegal.

Președintele interimar Ilie Bolojan făcuse referire la un astfel de proiect în timpul unei conferințe de presă din 28 februarie, fără a da însă detalii.

”Dacă am constatat că sunt lucruri care nu funcționează, dacă există în zona de online, în perioada de campanie, un fake total, care nu are nicio legătură cu realitatea și Biroul Electoral, la sesizarea unui candidat, constată că, într-adevăr, această chestiune este total falsă, cred că trebuie să gândim mecanisme prin care să poți să, cum să vă spun, ca acel conținut să nu mai poată fi promovat, pentru că duce la dezinformare și așa mai departe. Dacă există un conținut cu caracter explicit electoral care nu este marcat de către un candidat, deci care încalcă legislația electorală, legislația financiară, cred că trebuie să existe mecanisme pentru ca aceste lucruri să fie reglate. Și toate instituțiile noastre, de la ANCOM, la Autoritatea Electorală Permanentă, la Biroul Electoral Central, și așa mai departe, toate cele care au o responsabilitate în această zonă trebuie să funcționeze și cred că asta trebuie să facem”, a spus Bolojan.

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

2 comentarii

  1. Avem președinte cu minte. Felicitări.

  2. Avem președinte cu minte. Felicitări.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.