
BREAKING UE a oferit Statelor Unite o scutire totală și reciprocă de taxe vamale pentru produsele industriale
Uniunea Europeană a oferit Statelor Unite o scutire totală și reciprocă de taxe vamale pentru produsele industriale, a anunțat luni președintele Comisiei, Ursula von der Leyen, în încercarea de a evita un război comercial, transmite BFM TV.
„Am propus taxe vamale zero pentru produsele industriale”, a declarat ea.
„Europa este întotdeauna pregătită să ajungă la un acord bun” cu Statele Unite, dar “suntem de asemenea pregătiți să răspundem cu contramăsuri și să ne apărăm interesele” în fața ofensivei comerciale a lui Donald Trump, a declarat Ursula von der Leyen într-o conferință de presă la Bruxelles.
Comisarul european pentru comerț, Maros Șefcovici, a confirmat și el că UE a oferit tarife zero pentru zero pentru automobile și produse industriale.
“În acest moment, ne aflăm în stadiile incipiente ale discuțiilor, deoarece SUA consideră tarifele nu ca pe un pas tactic, ci ca pe o măsură corectivă. Suntem pe deplin pregătiți să ne așezăm la masa negocierilor ori de câte ori partenerii noștri americani sunt pregătiți”, a spus el.
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.