
Bucureştiul va oferi materiale sanitare şi medicamente în valoare de 5 milioane de lei pentru Crucea Roşie Ucraina
Municipiul Bucureşti va oferi materiale sanitare şi medicamente în valoare de 5 milioane de lei pentru Crucea Roşie Ucraina, relatează Agerpres.
Un proiect de hotărâre în acest a fost aprobat în unanimitate în şedinţa de luni a Consiliului General al Capitalei.
Hotărârea prevede aprobarea unui protocol de colaborare între Municipiul Bucureşti, prin Administraţia Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti, şi Societatea Naţională de Cruce Roşie Română, în vederea implementării iniţiativei „Bucureşti pentru Ucraina”.
ASSMB va achiziţiona materialele sanitare şi medicamentele în valoare de cinci milioane de lei, care vor fi predate către Crucea Roşie România, pe bază de proces-verbal, urmând să fie transmise către Crucea Roşie Ucraina.
Potrivit referatului de aprobare a hotărârii, sute de mii de oameni din ţara vecină „trăiesc sub imperiul fricii şi al iminenţei pericolului, fiind private nu numai de libertate, dar şi de elementele de bază, esenţiale supravieţuirii”.
„Una dintre cele mai acute probleme este lipsa materialelor sanitare şi a medicamentelor, situaţia instabilă din zona în care aceştia se află şi ameninţarea continuă punându-i în imposibilitatea achiziţionării acestora. Fie că este vorba de răni suferite în urma atacurilor sau a violenţelor îndreptate asupra lor, fie despre afecţiuni anterioare care necesită asistenţă medicală urgentă, nevoia de medicamente şi de articole sanitare este evidentă. Supliciul la care sunt supuşi aceşti oameni este dificil de înţeles şi de înlăturat, fiind nevoie de unirea tuturor forţelor şi de mobilizarea multor resurse umane şi materiale la nivel global, însă, în această etapă, orice ajutor este deosebit de important”, se arată în document.
sursa foto: Crucea Roșie
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank