Canada a învins Venezuela în Copa America și întâlnește Argentina în semifinale

Sursa foto: Copa America/ Captură Twitter

Selecţionata Canadei a învins cu scorul de 4-3 la loviturile de departajate echipa Venezuelei, vineri la Arlington (Texas), calificându-se astfel în semifinalele turneului de fotbal Copa America, în care va avea ca adversară deţinătoarea trofeului, Argentina, transmite Agerpres.ro.

Canadienii, pregătiţi de americanul Jesse Marsch, au deschis scorul în prima repriză, prin Jacob Shaffelburg (13), însă Venezuela a restabilit egalitatea prin Salomon Rondon (64), spre bucuria zecilor de mii de suporteri venezueleni prezenţi în tribune la acest meci, disputat chiar de Ziua naţională a ţării lor.

La loviturile de departajare, portarul canadian Maxime Crepeau a apărat două penalty-uri, ultimul dintre ele executat de Wilker Angel, jucător introdus pe teren în timpul adiţional al reprizei secunde, iar apoi Ismael Kone a înscris golul care a adus calificarea naţionalei „frunzei de arţar”.

Canada accede astfel în premieră în semifinale la Copa America, urmând să înfrunte pe 9 iulie, la East Rutherford (New Jersey), campioana mondială Argentina, care a trecut la rândul ei la loviturile de departajare de Ecuador (4-2), într-o partidă disputată joi.

Canada – Venezuela 1-1 (1-0); 4-3 la loviturile de departajare
Au marcat: Jacob Shafffelburg (13), respectiv Salomon Rondon (64)
AT&T Stadium din Arlington: 51.080 spectatori.

Echipe

Canada: Maxime Crepeau – Alphonso Davies, Derek Cornelius, Moise Bombito, Alistair Johnston – Jacob Shaffelburg (Liam Millar, 62), Stephen Eustáquio, Joanathan Osorio (Ismael Kone, 81), Richmond Laryea (Tani Oluwaseyi, 72) – Cyle Larin (Ali Ahmed, 72), Jonathan David. Selecţioner Jesse Marsch.

Venezuela: Rafael Romo – Miguel Navarro, Yordan Osorio (Wilker Angel,.90+2), Nahuel Ferraresi, Jon Aramburu – Yangel Herrera, Jose Martínez (Tomas Rincon, 90+2), Cristian Casseres Jr. (Jhonder Cadiz, 60) – Eduard Bello (Jefferson Savarino, .84), Yeferson Soteldo (Matías Lacava, 84), Salomon Rondon. Selecţioner: Fernando Batista.
Arbitru: Wilton Sampaio (Brazilia).