Candidaţii la Bacalaureat susţin, de miercuri și până vineri, proba de evaluare a competenţelor digitale
Candidaţii la prima sesiune a examenului de Bacalaureat vor susţine, de miercuri şi până vineri, proba de evaluare a competenţelor digitale – proba D, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei.
Elevii beneficiari ai unor burse de studiu în străinătate care nu pot participa la probele A, B, C şi D din cadrul examenului naţional de Bacalaureat – 2025, în perioada 27 ianuarie – 7 februarie, le pot susţine în perioada 30 mai – 4 iunie.
Conform calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei, în perioada 2 – 6 iunie va avea loc înscrierea candidaţilor la probele scrise ale primei sesiuni de examen.
Cursurile claselor terminale de liceu se vor încheia pe 6 iunie.
Prima probă scrisă – cea la Limba şi literatura română – se va desfăşura pe 10 iunie, iar pe 11 iunie va avea loc proba obligatorie a profilului.
Pe 13 iunie, candidaţii vor susţine proba la alegere a profilului şi specializării.
Elevii din partea minorităţilor naţionale vor susţine pe 16 iunie proba scrisă la Limba şi literatura maternă.
În data de 20 iunie se vor afişa rezultatele la probele scrise (până la ora 12,00). Cei care vor dori să depună contestaţii pot să vizualizeze lucrările în intervalul orar 14,00 – 18,00, dar şi în zilele de 23 şi 24 iunie.
Rezultatele finale vor fi afişate pe 30 iunie.
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.