Carlos Alcaraz și Jannik Sinner, cei mai buni jucători de tenis din…

Carlos Alcaraz / Sursă foto: captură video

Carlos Alcaraz și Jannik Sinner, cei mai buni jucători de tenis din 2024, se vor întâlni în finala China Open

Publicul chinez va avea parte de o finală de gală la China Open, Jannik Sinner și Carlos Alcaraz urmând să se întâlnească miercuri în finala competiției de categorie 500 de la Beijing.

Carlos Alcaraz și Jannik Sinner se vor duela în finala China Open 2024

Carlos Alcaraz a avut nevoie de o oră și 26 de minute pentru a-l învinge pe Daniil Medvedev, succesul venind în două seturi: 7-5, 6-3.

Victoria îl ajută pe Alcaraz să se desprindă și mai mult în meciurile directe, scorul fiind acum 6-2 în favoarea campionului en-titre de la Wimbledon.

În celălalt meci al zilei, Jannik Sinner și-a respectat statutul de mare favorit, liderul mondial trecând de unul dintre favoriții gazdelor, Yunchaokete Bu, al 96-lea jucător al lumii.

Partida nu a fost chiar atât de simplă cum s-ar fi putut aștepta mulți dintre iubitorii tenisului, victoria lui Sinner conturându-se după un meci de două ore și șapte minute, scor 6-3, 7-6(3).

Finala din 2024 de la China Open îi va aduce față în față pe cei mai buni jucători ai lumii: Jannik Sinner (liderul ATP) și Carlos Alcaraz (locul 3 mondial).

Va fi al zecelea meci direct, spaniolul originar din Murcia având un avantaj minim, scor 5-4.

Vom avea un duel între jucătorii care au cucerit în acest sezon competițional toate titlurile de Grand Slam: Jannik Sinner la Australian Open și US Open, iar Carlos Alcaraz la Roland Garros și Wimbledon.

Finala de la China Open va avea loc miercuri, de la ora 12:00 (ora României) și va putea fi urmărită în direct pe Digisport.