Câți bani a câștigat Pro TV din reclamele la meciul România vs.…

Sursa foto: Inquam Photos / Ștefan Constantin

Câți bani a câștigat Pro TV din reclamele la meciul România vs. Slovacia cu audiențe record – estimare Pagina de Media

Audienţa record a meciului România – Slovacia se traduce şi în încasări din publicitate pe măsură. Paginademedia.ro a făcut o estimare pe baza audienţei şi a preţurilor din publicitate. Şi la nivel de încasări este un record. Estimările plasează încasările din publicitate ale Pro TV la o sumă totală între 750.000 de euro şi 950.000 de euro pentru meciul Slovacia – România. Este însă posibil ca suma să sară de un milion de euro, în funcţie de pachetele cumpărate de clienţi.

Meciul Slovacia – România, care a adus calificarea Naţionalei în optimile Euro, a fost urmărit de peste patru milioane de români în fiecare minut. Minutele de vârf s-au apropiat de cinci milioane. Cifre record pentru un meci, mai ales pentru unul difuzat de la ora 19.00. Iar cifra nu include spaţiile publice, terasele, pieţele în care românii au văzut meciul.

Pe publicul comercial a fost un record istoric: 76% cotă de piaţă pe publicul comercial. Adică trei sferturi din publicul comercial era pe Pro TV. Până acum recordul era meciul Franţa – România (71% la Euro 2016). E drept că atunci publicul comercial era 18-49 de ani urban, acum este 21-54 de ani naţional ESOMAR ABCD.

Paginademedia.ro a monitorizat şi notat reclamele din timpul partidei Slovacia – România. Numai în pauza meciului au fost peste 30 de reclame, dau au mai fost calupuri şi înainte şi după meci.

Potrivit informaţiilor Paginademedia.ro, preţurile reclamelor de la Euro sunt diferite faţă de o perioadă obişnuită şi pot costa şi de câteva ori mai mult decât în mod normal. Ce contează? Faza competiţiei, poziţia în calup (primele sunt mult mai scumpe), pachetul cumpărat (dacă intră doar într-un meci sau în toate meciurile de la Euro). La acest Euro mai intră în calcul Naţionala României, cu cele mai scumpe meciuri.

Dacă luăm în calcul audienţa pe segmentul comercial (aproape 25% rating, potrivit datelor Pro TV), o reclamă în meciul Slovacia – România a ajuns să coste zeci de mii de euro. Calculele arată că pentru fiecare reclamă s-a plătit în medie (graţie audienţei mari a meciului) undeva între 17.000 şi 20.000 euro. Cel puţin.