
Cei doi diplomați ruși declarați persona non-grata culegeau informații din domenii de interes strategic: Susțineau demersurile anticonstituționale ale grupării reținute joi de DIICOT, transmit SRI și DGPI
SRI si DGPI, serviciul de informații al Ministerului de Interne, anunță că cei doi diplomați ruși declarați persona non-grata miercuri au desfășurat acțiuni de culegere de informații din domenii de interes strategic și au întreprins acțiuni de susținere a demersurilor anticonstituționale ale grupării reținute joi de DIICOT. SRI anunță că a cooperat cu Direcția Generală de Informații a Apărării și cu Direcția Generală de Protecție Internă. SRI mai arată că, în vederea îndeplinirii obiectivelor destabilizatoare, reprezentanți ai grupării au solicitat în mod activ sprijin din partea unor ofițeri din cadrul Ambasadei Federației Ruse.
- Citește și Cine este Adrian Robertin Dinu, acuzat de trădare de DIICOT: Instiga la război civil pe TikTok, anunța înainte de alegerile prezidențiale cum ”sistemul trebuie ras cu binecuvântarea Rusiei”: ”Există un plan A și un plan B (…) Ce urmează este grav” / Propagandă stalinistă în numele unui ”stat major” paralel
- Citește și Comandamentul Vlad Țepeș, organizația anchetată de DIICOT într-un dosar penal pentru trădare, plănuia să schimbe numele țării din România în Geția și să recupereze teritoriile istorice „răpite silnic” de Ucraina / Partidele politice urmau să fie desființate și ar fi fost implementat un sistem bazat pe „adevărul divin”
știre în curs de actualizare
În urma acțiunilor specifice ale Serviciului Roman de Informații, în cooperare cu Direcția Generală de Informații a Apărării și cu Direcția Generală de Protecție Internă, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală au instrumentat acțiuni care au condus la reținerea, în data de 05.03.2025, a unei grupări de cetățeni români, cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de trădare.
Începând cu anul 2023, cetățenii români au organizat și derulat activități, inclusiv de constituire a unei grupări paramilitare, în vederea afectării ordinii constituționale a României, precum și derulării de acțiuni subversive cu caracter instigator în scopul influențării vieții socio-politice din țara noastră. În vederea îndeplinirii obiectivelor destabilizatoare, reprezentanți ai grupării au solicitat în mod activ sprijin din partea unor ofițeri din cadrul Ambasadei Federației Ruse.
În cadrul aceleiași acțiuni, la propunerea DGIA și SRI, doi diplomați din cadrul Ambasadei Federației Ruse la București au fost declarați persona non grata de către MAE, la data de 05.03.2025, în temeiul art. 9 alin. 1 al Convenției de la Viena din 18.04.1961 privind relațiile diplomatice, ratificată prin Decretul 566/1968. Cei doi diplomați ruși au desfășurat acțiuni de culegere de informații din domenii de interes strategic și au întreprins acțiuni de susținere a demersurilor anticonstituționale ale grupării.
SRI împreună cu DGIA și DGPI vor continua monitorizarea atentă a acestor riscuri de securitate și vor informa prompt organele de aplicare a legii, în scopul apărării securității naționale.
În urma acțiunilor specifice ale Serviciului Român de Informații în cooperare cu Direcția Generală de Informații a Apărării și Direcția Generală de Protecție Internă, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală au instrumentat acțiuni ce au condus la reținerea, în data de 05.03.2025, a unei grupări de cetățeni români, cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de trădare.
Începând cu anul 2023, cetățenii români au organizat și derulat activități, inclusiv de constituire a unei grupări paramilitare, în vederea afectării ordinii constituționale a României, precum și derulării de acțiuni subversive cu caracter instigator în scopul influențării vieții socio-politice din țara noastră. În vederea îndeplinirii obiectivelor destabilizatoare, reprezentanți ai grupării au solicitat în mod activ sprijin din partea unor ofițeri din cadrul Ambasadei Federației Ruse la București.
În cadrul aceleiași acțiuni, la propunerea Direcției Generale de Informații a Apărării și a Serviciului Român de Informații, doi diplomați din cadrul Ambasadei Federației Ruse la București au fost declarați persona non grata de către MAE, la data de 05.03.2025, în temeiul art. 9 alin. (1) al Convenției de la Viena din 18.04.1961 privind relațiile diplomatice, ratificată prin Decretul 566/1968. Cei doi diplomați ruși au desfășurat acțiuni de culegere de informații din domenii de interes strategic și au întreprins acțiuni de susținere a demersurilor anticonstituționale ale grupării.
Direcția Generală de Protecție Internă împreună cu Serviciul Român de Informații și Direcția Generală de Informații a Apărării vor continua monitorizarea atentă a acestor riscuri de securitate și vor informa prompt organele de aplicare a legii, în scopul apărării securității naționale.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankPentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.