G4Media.ro

Ceremonie militară şi religioasă la Mormântul Ostaşului Necunoscut din Parcul „Carol I”,…

Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media

Ceremonie militară şi religioasă la Mormântul Ostaşului Necunoscut din Parcul „Carol I”, de Ziua Forţelor Terestre

Ceremonii militare şi religioase vor fi organizate miercuri în ţară de Ziua Forţelor Terestre, în Capitală o astfel de manifestare urmând să se desfăşoare în Parcul „Carol I”, la Mormântul Ostaşului Necunoscut, transmite Agerpres.

La ceremonia din Parcul „Carol I” vor fi prezenţi preşedintele interimar Ilie Bolojan, dar şi premierul Marcel Ciolacu.

Potrivit unui comunicat al MApN, în fiecare an, la 23 aprilie, se sărbătoreşte Ziua Forţelor Terestre, în aceeaşi zi în care se prăznuieşte Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă, Patronul spiritual şi ocrotitor al militarilor din aceste forţe.

Cu acest prilej, Statul Major al Forţelor Terestre, marile unităţi şi unităţile din subordine organizează, împreună cu autorităţile publice locale, ceremonii militare la monumentele închinate eroilor, competiţii sportive şi aplicativ-militare, activităţi cultural-educative şi concerte ale muzicilor militare.

Astfel, în Bucureşti, în Parcul „Carol I”, la ora 12:00, la Mormântul Ostaşului Necunoscut vor avea loc o ceremonie militară şi religioasă, dar şi depunere de coroane şi jerbe de flori. Tot în Parcul Carol, între orele 11:00 şi 15:00, se va organiza o expoziţie de armament, echipamente şi tehnică militară, standuri de prezentare a ofertei educaţionale şi de promovare a carierei militare, concerte de fanfară.

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

1 comentariu

  1. Politicienii se înfățișează din nou, patrioți și serioși, să primească onoruri militare și să rostogolească cuvinte mari despre loialitate, sacrificiu și recunoștință, noțiuni rămase, pentru vorbitori, în zona abstractului.
    De exemplu, domnul Crin Antonescu ne este prezentat de susținătorii săi ca un cetățean model, care și-a dedicat 10 ani din viață creșterii fetiței – la modul cel mai onest, să-i trăiască- motiv care îl califică, alături de energia dobândită după atâta repaus, să devină președintele României fiind, în opinia lor, o dovadă de seriozitate și atașament față de famile.
    Fără posibilitățile materiale ale dumnealui, am asigurat, împreună cu soția, bunăstarea familiei din muncă, iar eu, ca militar, am pierdut o mulțime de momente importante din viața copiilor mei și evenimente de familie – sărbători, nunți și chiar înmormâtări – pentru că eram mai mereu în misiune, aplicații, permanență, serviciu de zi pe unitate, consemn, stagii de pregătire, cursuri, detașări, etc. Acum, spre deosebire de candidat, eu nu mă mai calific nici măcar să obțin drepturile legale din partea celor care mi-l vând pe domnul Crin Antonescu.
    “Servesc patria” are rezonanțe deosebite pentru fiecare, dar unora le sună gol, doar a oportunism și profit personal.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.