CFR Cluj câștigă cu 3-0 în fața Farul Constanța în Superligă

sursa foto: CFR Cluj, captura

Echipa CFR Cluj a învins duminică, în deplasare, scor 3-0, formaţia Farul Constanţa, într-un meci din etapa a opta a Superligii, transmite News.ro.

Clujenii au fost cei care au luat conducerea la Ovidiu, în minutul 27 al meciului, când Simao Rocha i-a pasat lui Deac şi acesta a înscris. Farul a cerut penalti în minutul 30, după ce Mihai Popescu a fost lovit de Kamara, în careu, dar Sebastian Colţescu nu a acordat nimic. CFR şi-a majorat avantajul în minutul 56, prin Leo Bolgado, în timp ce gazdele au replicat prin ocaziile lui Vînă, din minutele 47 şi 57. Doicaru a trimis în bară, în minutul 81, irosind o altă ocazie de gol a Farului, iar oaspeţii au marcat în minutul 90+2 pentru 3-0 scor final în favoarea lui CFR Cluj.

În clasament CFR este pe locul 4, cu 13 puncte. Farul se află pe 9, având 8 puncte.

FARUL: Buzbuchi – M. Popescu, M. Bălaşa, Gustavo Marins (Doicaru 60), Cr. Ganea – Vînă (Radaslavescu 81), V. Dican (D. Sîrbu 60), Grameni – G. Iancu (Al. Stoian 81), Rivaldinho (Alibec 46), N. Grigoryan. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

CFR CLUJ: M. Popa – Mogoş, Bolgado, Abeid, Simao Rocha – Fică (Artean 87), Djokovic, A. Păun (Bîrligea 77) – Deac (Korenica 67), L. Munteanu (R. Filip 77), M. Kamara (Nkololo 46). ANTRENOR: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: V. Dican 39, M. Bălaşa 40, Vînă 54 / M. Kamara 42, L. Munteanu 45+1

Arbitri: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, Andrei Constantinescu – Iulian Dima

Arbitri VAR: Sorin Costreie – Lucian Rusandu

Observator: Adrian Comănescu