UPDATE CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Conference League și va juca…

sursa foto: CFR Cluj, captura

UPDATE CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Conference League și va juca cu Echipa cipriotă Pafos

UPDATE

Echipa cipriotă Pafos, cu românul Vlad Dragomir titular, a învins joi seara, pe teren propriu, scor 4-0, formaţia bulgară ŢSKA 1948 Sofia. Pafos va fi adversara echipei CFR Cluj în play-off-ul Conference League, transmite News.ro.

Bulgarii au rămas în zece chiar înainte de pauză, în minutul 45+2, când Furtado a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. Primul gol al meciului a picat târziu, în al şaptelea minut de prelungire, marcat de gazde prin fundaşul olandez Derrick Luckassen. Cum ŢSKA câştigase primul meci cu 2-1, s-a intrat în prelungiri. Ciprioţii au tranşat repede soarta calificării, marcând de încă două ori, în minutul 94, prin Jaja, şi în minutul 100, prin Anderson, ambii jucători brazilieni. În minutul 118 Reyan Daskalov a înscris în propria poartă şi Pafos s-a impus cu 4-0, urmând să întâlnească pe CFR Cluj în play-off-ul Conference League.

Vlad Dragomir a fost integralist la Pafos.

Știrea inițială

Echipa CFR Cluj s-a calificat joi seara în play-off-ul Conference League, după ce a învins, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia israeliană Maccabi Petach Tikva, transmite News.ro.

La Cluj, CFR venea după victoria la limită din tur, de la Sofia, 1-0, iar elevii lui Dan Petrescu au pus presiune pe poarta apărată de Wolff, însă nu au reuşit să înscrie până la pauză. În minutul 50, gazdele au deschis scorul. Deac a trimis pe poartă o lovitură liberă de la marginea careului, goalkeeperul israelianilor, Marco Wolff, a respins, iar Kresic a înscris. Wolff a mai intervenit odată excelent la şutul lui Korenica, din minutul 57. Oaspeţii au fost periculoşi pe final, când Răzvan Sava a scos şutul lui Yehoshuha, din minutul 89, însă CFR s-a impus cu 1-0 şi s-a calificat în play-off, după 2-0 scor cumulat în cele două manşe disputate cu israelienii de la Maccabi Petach Tikva.

În play-off-ul Conference League, CFR Cluj va  juca împotriva învingătoarei din meciul Pafos (Cipru) – CSKA 1848 Sofia (Bulgaria).

CFR Cluj: R. Sava – Mogoş, Boben, Kresic, Camora – Muhar (Fică 90+4), K. Keita, Tachtsidis (Artean 85) – Deac (Nkololo 85), Bîrligea (L. Munteanu 79), Korenica. ANTRENOR: Dan Petrescu

MACCABI PETACH TIKVA: Wolff – Dezent (Azugi 74), I. Cohen, Galabov, Hendy (Vered 59), Y. Cohen – Yehoshuha, T. Glezer, Hazan – Roizman (Lugassy 59), Altoury. ANTRENOR: Dan Romann.

Cartonaşe galbene: Tachtsidis 34, Bîrligea 76 / Yehoshuha 37

Arbitri: Tamas Bognar – Balazs Buzas, Peter Kobo – Bence Csonka

Arbitri VAR: Gergo Bogar – Eszter Urban (toţi din Ungaria)