Ciclism: Tadej Pogacar, învingător în etapa a 14-a, își păstrează tricoul galben…

sursa foto: captura video

Ciclism: Tadej Pogacar, învingător în etapa a 14-a, își păstrează tricoul galben de lider în Turul Franței

Ciclistul sloven Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) şi-a păstrat tricoul galben al liderului clasamentului general după ce a câștigat în stil solitar cea de-a 14-a etapă a Turului Franţei, desfășurată sâmbătă între Pau şi Pla d’Adet. Pogacar a fost cronometrat pe distanța de 151,9 km cu timpul de 4h 01 min. 51 sec. (medie orară: 37,8 km/h), informează AFP, citat de Agerpres.

Pe locurile următoare s-au clasat danezul Jonas Vingegaard (Team Visma – Lease a Bike), la 39 secunde, şi belgianul Remco Evenepoel (Soudal – Quick Step), la 1 min. 10 secunde. Aceasta este a 13-a victorie de etapă în Turul Franţei pentru Pogacar, câştigător în 2020 şi 2021.

Slovenul, care vizează o dublă Turul Italiei-Turul Franţei inedită din 1998, are un avans confortabil în clasamentul general, fiind urmat la 1 min. 57 secunde de Vingegaard şi la 2 min. 22 secunde de Evenepoel.

Duminică are loc etapa a 15-a, între Loudenvielle și Plateau de Beille, cu o lungime de 197,7 km.