Conference League: CFR Cluj a ratat calificarea în faza următoare, după ce…

sursa foto: Inquam Photos / Flaviu Buboi

Conference League: CFR Cluj a ratat calificarea în faza următoare, după ce a pierdut returul cu Pafos cu 3-0 / Clujenii, eliminaţi din cupele europene

Echipa cipriotă Pafos a învins joi seara, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia CFR Cluj, în manşa secundă a play-off-ului Conference League. Ciprioţii s-au calificat în faza următoare a competiţiei, în timp ce clujenii au fost eliminaţi din cupele europene, transmite News.ro. Clujenii au câștigat meciul tur cu 1-0, jucat în 22 august, la Cluj, astfel că scorul general a fost 3-1 în favoarea echipei din Cipru.

Pafos a avut o primă ocazie încă din startul meciului de la Limassol, iar în minutul 16 Jaja a ratat şi el. Brazilianul şi-a răscumpărat greşeala în minutul 28, deschizând scorul din pasa lui Jairo. După numai trei minute Goldar a înscris şi a dus scorul la 2-0 pentru gazde.

Ciprioţii au înscris în minutul 45+1, însă golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid. Gazdele au majorat totuşi avantajul în minutul 48.  Arbitrul a dictat penalti după un fault comis în careu de Boben, iar Tankovic a transformat cu siguranţă. Elevii lui Dan Petrescu nu au reuşit să îşi revină, au jucat slab şi Pafos – CFR Cluj a fost 3-0. Ciprioţii merg în grupele Conference League,  în timp ce echipa clujeană a fost eliminată din cupele europene.

PAFOS: Ivusic – Luckassen, Goldar, Pontelo (Pileas 52) – Bruno (Joao Correia 72), Sunjic, Pepe (M. Name 81), V. Dragomir – Jaja (Leonardo Vieira 72), Jairo (Anderson 81), Tankovic. ANTRENOR: Juan Carlos Carcedo

CFR CLUJ: M. Popa – Mogoş, Boben, Kresic, Camora – Artean (M. Kamara 62), K. Keita (Djokovic 46), Tachtsidis (Fică 79) – Nkololo (Ad. Păun 87), Bîrligea, Korenica (L. Munteanu 62). ANTRENOR: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Goldar 60, Bruno 69, V. Dragomir 74 / M. Popa 35, Tachtsidis 67, M. Kamara 83

Arbitri: Craig Pawson – Simon Bennett, Daniel Robathan – Darren Bond

Arbitri VAR: Andrew Madley – Sian Massey