Corvinul Hunedoara a remizat cu Rijeka, scor 0-0, în Liga Europa /…

Facebook/FC Corvinul 1921 Hunedoara

Corvinul Hunedoara a remizat cu Rijeka, scor 0-0, în Liga Europa / Calificarea se decide în returul din Croaţia

Echipa Corvinul Hunedoara a încheiat la egalitate joi seara, la Sibiu, scor 0-0, cu formaţia croată Rijeka, în prima manşă a turului secund preliminar din Liga Europa, transmite News.ro.

La Sibiu, croaţii au avut o primă ocazie în minutul 20, prin Marco Pasalic, care a şutat puţin pe lângă poartă. Echipa hunedoreană a replicat cu şansa de gol a lui Daniel Pîrvulescu, din minutul 25, când acesta nu a ajuns la mingea centrată de Alexandru Neacşa în faţa porţii. Sergiu Buş l-a încercat şi el pe portarul Zlomislic cu un şut din marginea careului, iar la pauză s-a intrat fără gol marcat.

După reluare, Marius Lupu a trimis pe lângă poartă cu o lovitură de cap, în minutul 59, iar pe final, în minutul 87, într-un moment în care oaspeţii controlau jocul, Sergiu Buş a şutat la poarta croată şi Zlomislic a respins. Meciul s-a încheiat 0-0, iar calificarea se va decide în returul din Croaţia.

CORVINUL: Lefter – F. Iacob (M. Lupu 54), V. Lică, Manolache, Velisar – Ubbink (A. Bradu 89), Hrezdac, A. Neacşa – Roger, S. Buş, D. Pîrvulescu. ANTRENOR: Florin Maxim

RIJEKA: Zlomislic – Bogojevic, Galesic, Radeljic (Majstorovic 59), Cabraja (Smolcic 78) – Hodza, Selahi (F. Ivanovic 59), D. Petrovic – M. Pasalic (Butic 86), Obregon (Fruk 59), N. Jankovic. ANTRENOR: Zeljko Sopic

Cartonaşe galbene: S. Buş 16, V. Lică 76, Hrezdac 88

Arbitri: Philip Farrugia – Alan Camilleri, Luke Portelli – Alex Johnson (toţi din Malta)