Corvinul Hunedoara a zdrobit surprinzător vicecampioana Ungariei, Paks, cu scorul de 4-0…

Facebook/FC Corvinul 1921 Hunedoara

Corvinul Hunedoara a zdrobit surprinzător vicecampioana Ungariei, Paks, cu scorul de 4-0 în primul tur preliminar al Europa League

După o absență de 42 de ani din Cupele Europene, Corvinul Hunedoara a câștigat la scor împotriva vicecampioanei și câștigătoarei cupei Ungariei, Paks, în deplasare, cu 4-0. Returul se va juca peste o săptămână la Sibiu, pe stadionul pe care joacă Corvinul.

Scorul a fost deschis rapid de Sergiu Buș, în minutul 9, cu un voleu superb din întoarcere în urma unei respingeri din corner. Celelalte goluri au fost marcate de Marius Lupu, care a reușit un hattrick.

În minutul 45+2, Lupu a reluat perfect o centrare în spatele apărării și a dublat avantajul. Același jucător a fost atent la o greșeală în apărare și a băgat mingea în ațe din careu în minutul 86. Atacantul a stabilit scorul final în minutul 90+3, după ce a trimis un șut puternic de la punctul cu var.

Hunedorenii au făcut un meci de zile mari, dominând din primul până în ultimul minut. Maghiarii au avut și un om eliminat în minutul 79.

Dacă maghiarii de la Paks nu vor realiza o remontada la Sibiu, Corvinul va întâlni clubul croat NK Rijeka în următorul tur preliminar al Europa League.