CS Dinamo Bucureşti a învins liderul grupei, Sporting Lisabona, în Liga Campionilor…

Sursa foto: Facebook/CS Dinamo București

CS Dinamo Bucureşti a învins liderul grupei, Sporting Lisabona, în Liga Campionilor la handbal masculin

CS Dinamo Bucureşti a învins echipa portugheză Sporting Lisabona, cu scorul de 33-29 (13-15), miercuri seara, în Şoseaua Ştefan cel Mare, în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin, transmite Agerpres.

Sporting era liderul grupei şi aceasta este prima sa înfrângere, după patru victorii şi un egal. Dinamo venea după două eşecuri consecutive în deplasare, cu Veszprem şi PSG.

Prima repriză a fost una echilibrată, iar la pauză oaspeţii avea avans de două goluri, 15-13. Dinamo a întors scorul în partea secundă şi s-a desprins la şapte goluri (27-20), însă Sporting a redus din ecart în ultimele minute.

Egipteanul Ali Zein a fost cel mai bun marcator al campioanei României, cu 7 goluri, brazilianul Haniel Vinicius Inoue Langaro a reuşit 6, Haukur Thrastarson 5, Branko Vujovic 4, Stanislav Kasparek 3, Nicuşor Negru 2, Călin Dedu 1, Frederil Ladefoged Blazejewicz 1, Andre Gomes 1, Alex Pascual Garcia 1, Daniel Stanciuc 1, Andrii Akimenko 1.

Vladimir Cupara a avut 11 intervenţii (27,50%), iar Ionuţ Iancu, una (100%).

Pentru oaspeţi au înscris Orri Freyr Thorkelsson 6 goluri, Martim Costa 4, Mamadou Gassama Cissokho 4, Natan Antonio Suarez Diaz 4, Jan Gurri Aregay 3, Diogo Branquinho 2, Edney Silva Oliveira 1, Pedro Portela 1, Francisco Costa 1, Pedro Martinez Cami Garcia 1, William Hoghielm 1, Salvador Salvador 1.

Andre Bergsholm Kristensen a avut 12 intervenţii (36,36%), iar Mohamed Aly Abdelmotaleb Aly, 4 (26,67%).

Meciul a fost arbitrat de norvegienii Lars Jorum şi Havard Kleven, iar delegat EHF a fost polonezul Miroslaw Baum.

Tot miercuri, Fredericia Handbold Klub a învins formaţia poloneză Orlen Wisla Plock cu 28-25. Joi se vor disputa partidele Fuchse Berlin – Paris Saint-Germain Handball şi Eurofarm Pelister Bitola – Veszprem HC.

Sporting se menţine pentru moment pe primul loc, cu 9 puncte, iar Dinamo are 8 puncte şi ocupă locul al treilea.

Dinamo va juca următorul meci tot acasă, pe 31 octombrie, cu Fuchse Berlin.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.