CSM Bucureşti a câştigat al şaselea trofeu Supercupa României la handbal feminin,…

sursa foto: Inquam Photos / Vali Marin

CSM Bucureşti a câştigat al şaselea trofeu Supercupa României la handbal feminin, după o finală echilibrată cu Gloria Bistriţa

Campioana CSM Bucureşti şi-a păstrat în vitrină trofeul Supercupa României, pe care l-a câştigat vineri, la Piteşti, în faţa formaţiei Gloria Bistriţa. Medalia de bronz a revenit echipei Dunărea Brăila, transmite News.ro.

Într-o finală echilibrată de la un capăt la altul, CSM Bucureşti a câştigat cu scorul de 28-27 (14-13), iar principalele marcatoare au fost Neagu 6 goluri, Omoregie 6, pentru CSM, respectiv Delgado Pinto 6 goluri, Kirdiaşeva 5, pentru Gloria.

Finala Supercupei a fost prima confruntare a sezonului dintre CSM Bucureşti şi Gloria, care se vor mai duela în Liga Naţională sau Cupa României, dar şi în Liga Campionilor, fiind în aceeaşi grupă – A.

CSM Bucureşti a mai câştigat Supercupa de cinci ori, inclusiv în 2023.

În finala mică, tot vineri, Dunărea Brăila a dispus de vicecampioana Rapid Bucureşti, scor 35-25 (20-13).

În prima semifinală a Turneului Final Four de la Piteşti, Gloria Bistriţa a dispus de vicecampioana Rapid Bucureşti, scor 36-28 (16-16), iar în cea de-a doua, CSM Bucureşti a învins Dunărea Brăila, cu 31-28 (18-15).

Turneul Final Four la masculin va avea loc tot la Piteşti, sâmbătă şi duminică. În semifinale se duelează Minaur Baia Mare – Potaissa Turda şi Dinamo Bucureşti – CSM Constanţa, iar a doua zi vor avea loc finalele pentru locul 3, respectiv pentru trofeu.

Dinamo Bucureşti a câştigat trofeul în 2023 pentru a şasea oară.