Echipa României de gimnastică artistică a încheiat concursul de calificare la Jocurile…

sursa foto: Federatia de Gimnastică/Facebook

Echipa României de gimnastică artistică a încheiat concursul de calificare la Jocurile Olimpice

Echipa feminină a României a concurat în prima subdiviziune a calificărilor, duminică, la Jocurile Olimpice de la Paris şi a încheiat cu un punctaj total de 159.497. Cinci subdiviziuni sunt programate în calificările pentru finalele pe echipe, individual-compus şi pe aparate, transmite News.ro.

La concursul feminin asistă şi Nadia Comăneci.

Notele obţinute de gimnastele tricolore sunt:

Bârnă: Lilia Cosman 12.833, Amalia Ghigoarţă 13.266, Ana Maria Bărbosu 13.533, Sabrina Maneca Voinea 14.000;

Sol: Amalia Ghigoarţă 13.333, Lilia Cosman 12.466, Ana Maria Bărbosu 13.600, Sabrina Maneca Voinea 13.800;

Sărituri: Amalia Ghigoarţă 13.000, Lilia Cosman 13.500, Ana Maria Bărbosu medie 13.633 (2 sărituri – 13.800; 13.466), Sabrina Maneca Voinea 13.666;

Paralele: Andreea Preda 10.933, Amalia Ghigoarţă 13.066, Lilia Cosman 11.333, Ana Maria Bărbosu 12.600.

În finalul calificărilor, la paralele, Andreea Preda şi Lilia Cosman au căzut de pe aparat.

În cursa pentru finala la individual-compus, cel mai bun punctaj din echipa României îl are Ana Maria Bărbosu (53.533).

La Bercy Arena, echipa României a concurat în prima subdiviziune alături de sportivele din Marea Britanie şi din alte două grupe mixte.

La finalul zilei se vor cunoaşte clasamentele calificărilor, care vor stabili participările în finalele pe echipe şi individuale.

Sâmbătă, în urma calificărilor masculine, Andrei Muntean a ratat finala la paralele, singurul aparat la care a concurat, după ce a încheiat pe locul 25 (14.366). Andrei Muntean a revenit la Jocurile Olimpice după 8 ani. La debutul său olimpic, în 2016, s-a clasat pe locul 6, tot în finală la paralele, cu nota 15.600.

România este reprezentată la JO de la Paris de 106 sportivi care vor concura în 18 sporturi.

La ediţia trecută, Tokyo 2020, au concurat 101 sportivi la 17 discipline şi s-au obţinut 4 medalii: aur la dublu vâsle feminin, argint la spadă feminin şi canotaj (dublu rame masculin şi patru rame fără cârmaci masculin). România a ocupat locul 46 în clasamentul pe medalii. În istoria participărilor la JO, începând cu 1924, România a obţinut 308 medalii, din care 90 de aur.

La JO2024 participă, în total, 10.500 de sportivi din 148 de ţări, în 329 de probe sportive.