Echipele românești în Conference League: CFR Cluj a învins Maccabi Petah Tikva,…

sursa foto: Inquam Photos/Stefan Constantin

Echipele românești în Conference League: CFR Cluj a învins Maccabi Petah Tikva, scor 0-1 / Corvinul Hunedoara pierde cu 2-1 meciul cu Astana

Echipa CFR Cluj a învins joi seara, la Sofia, scor 1-0, formaţia israeliană Maccabi Petah Tikva, într-un meci din prima manşă a turului al treilea preliminar al Conference League, transmite News.ro.

Pe Vivacom Arena, din Sofia, clujenii au deschis scorul încă din minutul 9, prin Muhar, după ce, în prealabil, o centrare a lui Bîrligea căzuse pe bara transversală, în minutul 3. Mogoş a nimerit şi el bara, în minutul 25, când a trimis cu capul, în pământ, iar de acolo mingea a ricoşat în transversală. Israelienii au replicat prin ocazia lui Karo, din minutul 35, la care portarul Răzvan Sava a intervenit salvator. CFR a pus presiune pe poarta apărată de Wolff şi Bîrligea nu a ajuns la o centrare excelentă a lui Tachtsidis, în minutul 64, iar Muhar a şutat puţin peste poartă în minutul 65. Clujenii şi-au păstrat avantajul de un gol până la final, iar returul se va disputa la Cluj, în ziua de 15 august.

Tot joi seara, Corvinul Hunedoara a pierdut, pe teren propriu, la Sibiu, scor 1-2, cu formaţia kazahă Astana, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Conference League.

Corvinul Hunedoara a jucat curajos pe Municipalul din Sibiu cu Astana. Gazdele au deschis scorul în minutul 37, prin lovitura de cap a lui Antonio Manolache. Kazahii au trecut pe lângă egalare în minutul 45, când Ousmane Camara a luftat în faţa porţii goale. Oaspeţii au egalat în minutul 62, prin acelaşi Camara, pentru ca în minutul 70 portarul hunedorean Lefter să intervină cu un reflex extraordinar la lovitura de cap a lui Geoffrey Chinedu. Tot Chinedu a înscris însă în minutul 80 golul victoriei pentru kazahi, care s-au impus cu 2-1 şi pleacă cu prima şansă în returul din Kazahstan.