Egal cu opt goluri între Villarreal şi Real Madrid, după ce madrilenii…

sursa foto: Facebook / Real Madrid C.F.

Egal cu opt goluri între Villarreal şi Real Madrid, după ce madrilenii au condus cu 4-1 / Submarinul galben a revenit cu un hat-trick marcat în opt minute

Echipa campioană a Spaniei, Real Madrid a încheiat la egalitate duminică seara, în deplasare, scor 4-4, cu formaţia Villarreal. Madrilenii au condus cu 4-1, iar Sorloth a înscris toate golurile gazdelor, transmite News.ro.

Real a condus la Villarreal cu 2-0 şi 4-1, dar norvegianul Sorloth a semnat o revenire incredibilă pentru gazde, înscriind un hat-trick în numai opt minute din startul reprizei secunde, şi scorul final a fost 4-4. Cu cele patru goluri înscrise, Alexander Sorloth l-a depăşit pe Dovbyk în clasamentul golgeterilor, al cărui lider este.

În ierarhia La Liga situaţia este clară înaintea ultimei etape: Real madrid (94 de puncte), FC Barcelona (82 de puncte) , Girona (78 de puncte) şi Atletico Madrid (73 de puncte) sunt primele patru clasate şi merg în Liga Campionilor. Athletic Bilbao (65 de puncte) şi Real Sociedad (60 de puncte) sunt locurile 5 şi 6, urmând să joace în Europa League, iar Betis, locul 7, cu 56 de puncte, va evolua în Conference League. Cadiz, Granada şi Almeria sunt echipele retrogradate.

Rezultate înregistrate duminică, în etapa a 37-a din La Liga:

Valencia – Girona 1-3 (Pepelu 84 penalti / Savinho 32, Dovbyk 58, Gasiorowski 67 autogol);

Villarreal – Real Madrid 4-4 (Sorloth 39, 48, 52, 56 / Arda Guler 14, 45+2, Joselu 30, Vazquez 40);

FC Barcelona – Rayo Vallecano 3-0 (Lewandowski 3, Pedri 72, 75);

Betis Sevilla – Real Sociedad 0-2 (Mendez 5, Merino 42);

Mallorca – Almeria 2-2 (Larin 29, Darder 83 / Arribas 41, B. Langa 66);

Granada – Celta Vigo 1-2 (Mendez 86 / Strand Larsen 61, Bamba 63);

Cadiz – Las Palmas 0-0;

Atletico Madrid – Osasuna 1-4 (Aqlvaro Morata 55 / Raul Garcia 26, 64, Oroz 52, Torro 88);

Athletic Bilbao – FC Sevilla 2-0 (Raul Garcia Escudero 17, Muniain 19).