
Elena Lasconi, după ce jurnaliști de la Rise Project au scris că au fost filați într-un dosar: ”Îi solicit ministrului Justiției să clarifice public dacă monitorizarea a fost o excepție, cum de s-a putut întâmpla, cine ce explicații a dat”
Elena Lasconi, președinta USR, a cerut clarificări de la ministrul justiției după ce jurnaliști de la Rise Project au scris că au fost filați într-un dosar instrumentat de DNA Iași.
”Avem nevoie de o Justiție corectă, care face dreptate, nu jocuri, care protejează jurnaliștii, nu care-i filează și le deconspiră sursele. Îi solicit respectuos domnului ministru al Justiției să clarifice public dacă monitorizarea jurnaliștilor de la RISE Project a fost o excepție, cum de s-a putut întâmpla, cine ce explicații a dat și cum se asigură că nu se va mai întâmpla așa ceva”, a spus Lasconi, potrivit unui comunicat USR.
”Am aflat despre cele mai mari nenorociri din țara asta nu din gura autorităților, care și-au folosit resursele pentru a proteja binele public, ci pentru că jurnaliști determinați, cu mare respect față de meseria lor, au făcut tot ce le-a stat în putință să scoată adevărul la lumină. Jurnaliștii au nevoie să fie protejați, încurajați în demersurile lor curajoase, nu filați, speriați, intimidați”, a mai spus Lasconi.
Jurnaliştii Luiza Vasiliu şi Victor Ilie reclamă, luni, că au fost urmăriţi pe stradă de către DNA Iaşi. Ei au scris că timp de mai multe luni au observat că sunt urmăriţi pe stradă şi au aflat ulterior că le-au fost ascultate telefoanele în cadrul unui dosar penal.
”Documentele DNA Iași, instituția despre care aveam să aflu jumătate de an mai târziu că deschisese un dosar de instigare la abuz și dare de mită în care eram vizat, spun că filajul în stradă a durat 48 de ore…Am aflat în septembrie 2023, la jumătate de an după ce fuseserăm urmăriți pe stradă în București, că DNA Iași mi-a ascultat conversațiile două luni și a scos pe urmele noastre 6 ofițeri operativi de filaj ai Serviciului Tehnic DNA București. Un polițist DNA Iași m-a sunat în toamnă să mă cheme să depun mărturie în dosarul pe care procurorul urma să-l închidă din lipsă de probe”, a scris Victor Ilie.
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.