Euro 2024: Germania este a doua echipă calificată în sferturile de finală…

Facebook/UEFA Euro 2024

Euro 2024: Germania este a doua echipă calificată în sferturile de finală Euro 2024, după ce a învins Danemarca cu 2-0 / Programul meciurilor de duminică

Germania a câștigat duelul cu Danemarca de pe Signal Iduna Park din Dortmund cu scorul de 2-0. Meciul le-a avut pe toate: întrerupere, goluri anulate și situații de tip roller coaster. În final, țara gazdă a fost echipa care a mers mai departe în fazele eliminatorii.

Meciul a început bine pentru nemți, care au marcat prin Nico Schlotterbeck în urma unui corner, dar bucuria nu a durat mult deoarece VAR-ul a intervenit și a anulat reușita. După această întâmplare, au urmat atacuri în serie ale germanilor, care s-au transformat doar în ratări. Printre acestea se numără șutul lui Joshua Kimmich de la mare distanță și voleul lui Kai Havertz. Nici danezii nu s-au lăsat mai prejos, având ocazii create de Christian Eriksen și Joakim Maehle.

Golurile n-au venit, în schimb a venit ploaia, forțându-l pe arbitrul Michael Oliver să întrerupă partida în minutul 35. După o pauză de 30 de minute, meciul a fost reluat în același stil, cu ocazii de ambele părți.

Repriza secundă a adus golul lui Joachim Andersen, care însă a fost anulat de VAR. Fundașul danez a trecut de la extaz la agonie, deoarece câteva minute mai târziu a comis un henț în careu, permițând Germaniei să deschidă scorul prin Kai Havertz. Havertz a mai ieșit la rampă, dar fără efect. Avantajul a fost dublat de Jamal Musiala, care a rămas singur cu portarul Kasper Schmeichel. Meciul s-a încheiat 2-0 pentru Germania, care va întâlni în sferturi învingătoarea dintre Spania și Georgia.

Antonio Rudiger a fost desemnat Jucătorul Meciului. „A jucat foarte bine, câștigând o mulțime de dueluri pe tot parcursul meciului. A fost deosebit de puternic în aer și precis cu balonul”, a declarat Comisia de Observatori Tehnici a UEFA.

Meciurile aștepate astăzi

Ziua de duminică aduce încă două meciuri din optimile de finală Euro 2024. Cu un program similar zilei de sâmbătă, vom avea de la ora 19:00 Anglia – Slovacia și de la ora 22:00 Spania – Georgia. Toate partidele vor fi transmise pe Pro TV.

Meciul dintre Anglia și Slovacia se va juca pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen. Este ocazia pentru Anglia să arate de ce este favorită la câștigarea trofeului și pentru Slovacia să demonstreze că parcursul bun din grupa E nu a fost o întâmplare.

Poate că nu au jucat la cel mai bun nivel, dar Anglia s-a clasat confortabil în fruntea Grupei C, rămânând neînvinsă în fața Serbiei, Danemarcei și Sloveniei. „Putem fi mai agresivi în pressing și putem crea mult mai multe ocazii, mai ales când vezi calitatea din echipa noastră,” a declarat antrenorul englez Gareth Southgate. Cei Trei Lei au învins Germania în această fază la EURO 2020 și sunt încrezători că vor ajunge în al patrulea sfert de finală internațional major consecutiv, potrivit UEFA.

În calea Angliei se află Slovacia, care a surprins deja cu victoria șocantă de 1-0 în fața Belgiei, în grupa E. Remiza cu România în a treia etapă a contribuit la întâlnirea cu un adversar atât de complicat. Pentru echipa lui Francesco Calzona, aceasta este prima participare în optimile unui turneu major de când țara a devenit independentă în 1993.

Duelul dintre Spania și Georgia se va juca pe RheinEnergieStadion din Köln. Va fi o confruntare interesantă între singura echipă de la Euro cu procentaj maxim de victorii și naționala care participă pentru prima dată la un astfel de turneu.

Pe hârtie, poate părea o confruntare dezechilibrată. La urma urmei, Spania nu a fost numită degeaba una dintre favorite. Este singura echipă care a câștigat toate cele trei meciuri din grupă, inclusiv victorie împotriva deținătoarei titlului, Italia. De asemenea, nu a primit niciun gol în grupe, și a avut două victorii convingătoare împotriva Georgiei în calificări. Echipa lui Luis de la Fuente s-a impus cu 7-1 la Tbilisi, unde Álvaro Morata a reușit un hat-trick și Lamine Yamal a marcat la debutul său, înainte de a adăuga un succes acasă cu 3-1, conform UEFA.

„Nu există adversari ușori la Euro, dar vom face tot posibilul să ne prezentăm cât mai bine”, a spus Khvicha Kvaratskhelia. „Vom merge acolo să luptăm și să câștigăm”, a adăugat acesta. Debutanții lui Willy Sagnol au făcut senzație în Germania, mai ales după victoria cu 2-0 în fața Portugaliei. Atacantul Georges Mikautadze este cel mai bun marcator al fazei grupelor, alături de Jamal Musiala, și poate fi un atu important pentru georgieni.