Farul Constanţa ratează calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal feminin după…

sursa foto: Farul Constanța

Farul Constanţa ratează calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal feminin după înfrângerea în fața echipei Valerenga Oslo, scor 1-3

Echipa feminină Farul Constanţa a pierdut sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-3, meciul cu Valerenga Oslo, în meciul decisiv pentru calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal feminin, transmite News.ro.

După victoria cu Mitrovica, scor 4-0, elevele lui Dorel Zaharia au început bine meciul de pe teren propriu cu norvegienele de la Valerenga. Antonia Bratu a deschis scorul în minutul 15, iar oaspetele au rămas în zece din minutul 30, când Selma Pettersen a primit cartonaşul roşu şi a fost eliminată. Însă Valerenga a egalat pe final de repriză, prin Elise Thorsnes, în minutul 45+3, şi au preluat conducerea imediat după reluare, în minutul 48, când a înscris Janni Thomsen.

Oaspetele au dominat partea secundă şi au mai marcat odată, în minutul 78, prin Karina Saevik, impunându-se cu 3-1 şi calificându-se în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal feminin.