FC Barcelona, demonstrație de fotbal pe Bernabeu / Echipa Blaugrana a câștigat…

Sursa foto: X/FC Barcelona

FC Barcelona, demonstrație de fotbal pe Bernabeu / Echipa Blaugrana a câștigat împotriva Los Blancos cu 4-0

FC Barcelona a câștigat pe „Santiago Bernabéu” împotriva celor de la Real Madrid în El Clásico, impunându-se categoric cu scorul de 4-0. Echipa blaugrana a oferit o adevărată lecție de fotbal, confirmându-și forma excelentă după victoria din cursul săptămânii împotriva lui Bayern München, scor 4-1, într-un meci disputat acasă.

Prima repriză a fost una de tatonare, ambele echipe evitând riscurile, chiar dacă Barcelona a păstrat linia defensivă avansată. Această strategie s-a dovedit eficientă, deoarece Real Madrid a fost prinsă deseori în poziție de ofsaid. Așadar, fotbaliștii au intrat la vestiare cu scorul de 0-0.

Repriza secundă a fost, însă, un spectacol oferit de echipa catalană. Lewandowski a deschis scorul în minutul 54, înscriind cu calm în fața lui Lunin, într-o situație unu-la-unu. Doar două minute mai târziu, polonezul a reușit dubla, finalizând perfect o centrare venită din lateral de la Balde.

Spectacolul a continuat pe „Bernabéu”, iar tânărul talent Lamine Yamal a dus scorul la 3-0 în minutul 77 cu un șut puternic în vinclu la colțul scurt. Acesta a devenit cel mai tânăr marcator din El Clásico la 17 ani și 106 zile. Raphinha a stabilit scorul final, 4-0, în minutul 84, după ce l-a depășit pe fundașul lateral Vázquez în viteză și l-a lobat elegant pe Lunin.

Astfel, Barcelona își mărește avansul în campionat la șase puncte față de rivala sa din această seară, continuând seria de evoluții impresionante. Totodată, Barça a întrerupt seria Realului de 42 de meciuri neînvinsă în campionat.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.