Îți dorești o presă liberă și independentă, care nu dă înapoi când vine vorba de respectarea standardelor profesionale, refuză să se lase cenzurată, susține independența justiției, transparența decizională și valorile democratice. Alege să o susții.
Mai multe fotografii cu trupe rusești și tehnică militară au fost făcute publice pe 20 aprilie de Maxar Technologies, o companie care realizează imagini din satelit pentru guvernul SUA, potrivit Europa Liberă.
Șeful Maxar Technologies, Dan Jablonsky, a declarat pentru The Wall Street Journalcă a publicat fotografiile datorită angajamentului companiei pentru transparență.
Foto: Avioane rusești de luptă Suhoi-34 aliniate la baza militară Morozovsk / Sursa: Maxar TechnologiesFoto: Tabăra de antrenament Pogorovo de lâmngă Voronezh, Rusia / Sursa: Maxar TechnologiesFoto: Tancuri și camioane la tabăra de antrenament Pogorovo, lângă Voronez, Rusia / Sursa: Maxar TechnologiesFoto: Echipament militar și corturi sunt adunate în tabăra de antrenament Angarsky din Crimeea / Sursa: Maxar TechnologiesFoto: Avioane militare rusești la baza aeriană Saki din Crimeea / Sursa: Maxar TechnologiesFoto: Baza aeriană Kirovskoye din Crimeea / Sursa: Maxar TechnologiesFoto: Desfășurare de trupe rusești la tabăra de antrenament Opuk aflată pe coastă Mării Negre a Peninsulei Crimeea / Sursa: Maxar Technologies
Foto: Unități militare aeropurtate surprinse în timp ce fac exerciții la tabăra de antrenament Angarsky din Crimeea / Sursa: Maxar Technologies
Tot pe 20 aprilie, armata ucrainiană a făcut publice mai multe fotografii cu exerciții militare în desfășurare în estul țării.
Foto: Militari ucrainieni / Sursa: Armata ucrainianăFoto: Tanc ucrainian camuflat participând la un exercițiu militar / Sursa: Armata ucrainianăFoto: Tancuri ucrainiene participă la exerciții militare în estul țării / Sursa: Armata ucrainiană
18 comentarii