G4Media.ro

Germania denunţă un ”joc” al lui Putin după atacuri în Ucraina, în…

Sursa foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Germania denunţă un ”joc” al lui Putin după atacuri în Ucraina, în urma unui acord asupra unui armistiţiu limitat cu Trump

Germania îl acuză miercuri pe preşedintele rus Vladimir Putin că ”joacă un joc”, în urma unor noi atacuri ruseşti denunţate de către Ucraina, la o zi după un acord în vederea unui armistiţiu limitat, încheiat de către preşedintele rus cu omologul său american Donald Trump într-o convorbire telefonică, relatează agenția de știri AFP, citată de News.ro.

”Am constatat că atacurile împotriva infrastructurilor civile nu au scăzut deloc în prima noapte după acest apel telefonic aşa-zis revoluţionar şi formidabil”, declară într-un intrviu televizat ministrul german al Apărării Boris Pistorius.

Armistiţiul pe o perioadă de 30 de zile între Rusia şi Ucraina convenit marţi de către preşedinţii american Donald Trump şi rus Vladimir Putin vizează sectorul energetic şi ”infrastructura în general”, a declarat marţi emisarul american Steve Witkoff.

Întrebat expresa la Fox News dacă armistiţiul vizează doar energia sau este mai larg, Steve Witkoff a răspuns ”nu, asta privreşte energia şi infrastructura în general”.

Pe de altă parte, China a salutat miercuri ”toate eforturile” în vederea unui armistiţiu în Ucraina, la o zi după apelul telefonic între Trump şi Putin.

China ”salută toate eforturile în favoarea unui armistiţiu, pe care-l consideră o etapă necesară către pace”, a declarat la Beijing, într-o conferinţă de presă obişnuită, o purtătoare de cuvânt a Ministerului chinez de Externe, Mao Ning.

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

1 comentariu

  1. Numai în mintea creață a lui Trump acest apel telefonic este ”revoluționar și formidabil”. E bine că Europa nu cedează la minciunile sfruntate ale lui Trump, un individ complet depășit de situație. Trump n-ar mai trebui lăsat să negocieze de capul lui cu Putin. Trump e marioneta lui Putin și îi face jocurile acestui monstru sângeros.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.