G4Media.ro

Hoț de catalizatoare, prins de polițiștii ieșeni sub mașină: ”Stau și fumez…

Sursa foto: Ziarul de Iași

Hoț de catalizatoare, prins de polițiștii ieșeni sub mașină: ”Stau și fumez o țigară„ / Judecătorii l-au iertat, dar i-au confiscat uneltele: cric, chei și o pânză de bomfaier

Trei tineri au scăpat de pedeapsă după ce ar fi fost surprinși în flagrant în timp ce furau un catalizator auto, anunță Ziarul de Iași. Judecătorii nu au fost convinși că doi dintre ei chiar fuseseră la fața locului. În privința celui de-al treilea, au preferat să nu-i aplice nicio pedeapsă.

În noaptea de 7/8 iunie 2021, un ieșean ieșise la balconul locuinței sale. A văzut o mașină din care au coborât trei persoane. Acestea s-au îndreptat spre un autoturism Seat parcat pe terenul viran din apropiere, după niște țevi. Comportamentul celor trei tineri i s-a părut suspect, așa că a sunat la 112. În scurt timp, a fost trimis la fața locului un echipaj al poliției locale, anunțat de dispecer că niște tineri încearcă să fure un catalizator. După el, a fost trimis și un echipaj al poliției.

Când polițiștii locali au ajuns în parcarea improvizată, doi tineri care se aflau lângă un autoturism Seat au fugit. Pe Seat se afla o pânză de bomfaier și o lamă de cuțit. Sub automobilul ridicat pe un cric, un al treilea tânăr, Ionuț Petrea. L-au întrebat cine erau ceilalți doi, dar Petrea a spus că nu știe cum îi cheamă. Întrebat ce făcea sub mașină, Petrea a răspuns că stătea să fumeze o țigară. Asupra lui au fost găsite însă scule de tăiat și încă un cric.

Cei trei au fost trimiși în judecată pentru tentativă la furt calificat, riscând o pedeapsă de până la doi ani și jumătate de închisoare. Magistrații Judecătoriei nu au pronunțat însă până la urmă nicio sentință de condamnare.

Petrea a fost prins în flagrant și își recunoscuse fapta. Spusese că avea o comandă și urma să primească suma de 100 de lei pentru catalizator. Vârsta de doar 20 de ani la data faptei, lipsa antecedentelor penale, faptul că acum tânărul lucra în străinătate, valoarea mică a prejudiciului au fost atâtea argumente în favoarea lui Petrea. Judecătorii s-au arătat chiar surprinși de faptul că acesta fusese trimis în judecată și nu i-au dat nicio pedeapsă, însă i-au confiscat uneltele.

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.