Înotătoarea română Rebecca-Aimee Diaconescu, care va participa la Jocurile Olimpice de la…

sursa foto: Facebook/ FRNPM

Înotătoarea română Rebecca-Aimee Diaconescu, care va participa la Jocurile Olimpice de la Paris, s-a clasat pe locul patru la 100 m liber la Campionatele Europene de Juniori

Înotătoarea română Rebecca-Aimee Diaconescu, care va participa la Jocurile Olimpice de la Paris, s-a clasat pe locul patru în finala probei de 100 m liber, sâmbătă, la Campionatele Europene de juniori de la Vilnius (Lituania), transmite Agerpres.ro.

Diaconescu a fost cronometrată cu timpul de 55 sec 27/100, la 16/100 de medalia de bronz, obţinută de irlandeza Grace Davison.

În finala de la 800 m liber masculin, Andrei Proca s-a clasat pe locul cinci (8:05.43).

La 100 m spate feminin, Daria-Măriuca Silişteanu s-a calificat în finală cu al doilea timp din semifinale (1:01.54), în timp ce Aissia-Claudia Prisecariu va fi rezervă, după ce a fost înregistrată cu al zecelea timp (1:02.64).

Alexandru Constantinescu a fost cronometrat cu al treilea timp din semifinale la 100 m spate masculin (55.16), astfel că va evolua în finala de duminică. Tudor Iordache (57.51) şi Mihnea Pop (58.43) nu au reuşit să treacă de serii.

La 100 m bras masculin, Cristian State a fost penultimul (15) în semifinale (1:02.94), în timp ce Darius Coman (1:03.57) şi Danis Volintir (1:04.19) nu au trecut de serii. La 200 m mixt feminin, Brigitta Vass a fost a 14-a în semifinale (2:19.56), în timp ce Ana Maria Sibişeanu a fost descalificată.

Mihai Ţăpirluie s-a oprit în serii la 100 m liber masculin (52.42), ca şi Alecsia Tenciu la 100 m bras feminin (1:12.26).

La 50 m fluture feminin, Denisa Bacalu (27.46) a fost rezervă în semifinale, ca şi Vlad Mihalache la 50 m fluture masculin (24.59), în timp ce Mihnea Pop (25.24) nu a trecut de serii.

România are până acum şase medalii, trei de aur, câştigate de Vlad-Ştefan Mihalache (200 m fluture) şi Robert-Andrei Badea (200 m mixt, 400 m mixt), două de argint, prin Rebecca-Aimee Diaconescu (200 m liber) şi Aissia-Claudia Prisecariu (200 m spate), şi una de bronz, obţinută de Alexandru Constantinescu (200 m spate).