Înotătorul britanic Adam Peaty, testat pozitiv la Covid-19 a doua zi după…

sursa foto: Facebook/ FRNPM

Înotătorul britanic Adam Peaty, testat pozitiv la Covid-19 a doua zi după ce a cucerit o medalie de argint la Jocurile Olimpice

Înotătorul britanic Adam Peaty a fost testat pozitiv la Covid-19 luni, a anunţat staff-ul naţionalei olimpice, a doua zi după ce acesta a cucerit medalia de argint în finala de la 100 m bras de la JO de la Paris, scrie AFP, transmite Agerpres.

Sportivul de 29 de ani „speră să revină în competiţie în probele de ştafetă”, a menţionat echipa olimpică a Marii Britanii.

„Adam Peaty a început să se simtă rău duminică, înainte de finala de 100 m bras. În orele care au urmat finalei, simptomele lui s-au agravat şi a fost testat pozitiv la Covid luni dimineaţă”, adaugă comunicatul.

Peaty, dublu campion olimpic la 100 m bras, urmărea un al treilea titlu la Paris, dar a fost învins de italianul Nicolo Martinenghi la finalul unei curse uluitoare.

„Ca şi în cazul tuturor cazurilor de îmbolnăvire, situaţia este gestionată corespunzător, luându-se toate măsurile de precauţie pentru ca restul delegaţiei să nu fie afectată”, a indicat Team GB.

Reamintim că şi înotătorul român Vlad Stancu a explicat, luni, ratarea calificării în finala de la 800 m liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris prin faptul că în urmă cu 2-3 zile a fost depistat cu Covid şi de atunci nu a mâncat nimic, ci doar a băut apă.

Aşa cum se ştie, înotătorul italian Nicolo Martinenghi a produs surpriza duminică seara în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, cucerind medalia de aur în proba de 100 m bras, în finala căreia l-a învins pe marele favorit britanic Adam Peaty, care viza al treilea său titlu olimpic consecutiv, după cele cucerite în 2016 şi 2021.

Martinenghi s-a impus în 59 sec 93/100, devansându-i cu doar două sutimi de secundă pe Adam Peaty şi pe americanul Nic Fink, campionul mondial en titre, care au intrat amândoi în posesia medaliilor de argint.

Italianul, medaliat cu bronz la Jocurile de la Tokyo în această probă, precum şi la ştafetă, şi-a trecut în palmares primul titlu olimpic, la 24 de ani.

Adam Peaty, campion olimpic la Tokyo şi Rio de Janeiro, a fost neînvins în cursa sa favorită între 2014 şi 2022. Însă britanicul în vârstă de 29 de ani, stopat de o fractură la picior în 2022, a fost nevoit să ia apoi lungă pauză pentru a avea grijă de sănătatea sa mintală.

În absenţa lui Peaty, Martinenghi a intrat în posesia titlului de campion mondial în 2022, la Budapesta. Fair play, italianul a recunoscut atunci: „Nu este acelaşi lucru fără Adam, ştiu asta. Însă sunt fericit să mă aşez pe tronul pe care l-a părăsit”. De această dată, însă, Martinenghi şi-a oferit coroana olimpică chiar în prezenţa „regelui” disciplinei.

Considerat unul dintre favoriţi, chinezul Qin Haiyang, aflat în frunte la jumătatea cursei, a clacat în a doua jumătate de bazin, clasându-se în final pe locul 7.