
ISW: Ofensiva de primăvară a Rusiei a „eșuat” înainte de a ajunge la punctul culminant / Forțele ruse au obținut numai „câștiguri marginale” de-a lungul celor trei linii de front
Ofensiva de primăvară a Rusiei a „eșuat” probabil înainte de a ajunge la punctul culminant, potrivit analiștilor militari, potrivit Sky News.
Forțele sale, întărite cu 300.000 de soldați din septembrie, au obținut doar câștiguri marginale de-a lungul celor trei linii de front, potrivit Institutului pentru Studiul Războiului.
„Ofensivele rusești în curs de desfășurare de-a lungul liniei Svatove-Kreminna, în jurul Bahmut și de-a lungul liniilor de front Avdiivka-Orașul Donețk și Vuhledar nu au reușit să obțină mai mult decât câștiguri tactice marginale în primele câteva luni ale anului 2023”, a declarat centrul de reflecție.
„Rusia a angajat cei aproximativ 300.000 de soldați mobilizați… cu scopul de a urmări exact o astfel de ofensivă de primăvară, în aceste diverse eforturi ofensive.
Dacă 300.000 de soldați ruși nu au fost în măsură să ofere Rusiei un avantaj ofensiv decisiv în Ucraina, este foarte puțin probabil ca angajarea de forțe suplimentare în viitoarele valuri de mobilizare să producă un rezultat dramatic diferit în acest an”, afirmă experții ISW.
Rusia a fost incapabilă să genereze suficiente forțe pentru o ofensivă majoră în Donbas, a declarat purtătorul de cuvânt al Grupului de forțe din estul Ucrainei, colonelul Serhiy Cherevaty.
Atacurile asupra Avdiivka au fost descrise ca fiind disperate de către purtătorul de cuvânt al Forțelor de Apărare Tavriisk, colonelul Oleksiy Dmytrashkivskyi, și au dus la pierderi majore ale Rusiei.
În Vuhledar, la sud de orașul Donețk, oficialii militari ucraineni au raportat pierderi severe ale Rusiei, care au subminat capacitatea sa ofensivă.
ISW a precizat că Rusia a încercat să își reconstituie forțele cu membri ai Diviziei 98 aeropurtate, împărțindu-le între Vuhledar și luptele din Kreminna.
Capacitățile de luptă ale Rusiei în vestul regiunii Donețk sunt probabil „foarte degradate”, a adăugat ISW.
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Sa radem cu ISW: care ofensiva, care primăvara – ca de abia se iese din iarna in zonele respective.
Ați tocat 500.000 soldați ca să câștigați un sat in Ucraina!
@Marionette: 1 milion, cum 500K? Basca milioane de tone de muniție, rachete, etc.
E armata rosie,orice e posibil. Daca blitzkriegul de 3 zile e deja in desfasurare de 14 luni la 200 de km de Rusia,de ce nu s-ar incheia ofensiva de primavara inainte sa dea ghioceii?
Tocmai pentru ca este armata rosie. Sa nu uitam ca au murit vreo 20 de milioane in WWII si tot nu s-au lasat pana nu au dat foc Berlinului. Niste animale.