Jannik Sinner a câștigat Mastersul de la Shanghai după victoria din finala…

Sursa foto: X/Jannik Sinner

Jannik Sinner a câștigat Mastersul de la Shanghai după victoria din finala de gală împotriva lui Novak Djokovic

Jannik Sinner (numărul 1 ATP) este câștigătorul turneului Masters de la Shanghai, după ce l-a învins, duminică, pe Novak Djokovic (numărul 4 ATP) în două seturi, cu 7-6 (7-4), 6-3, într-o oră și 39 de minute de joc.

În timp ce primul set, fără break, a flirtat cu ora, al doilea a fost o formalitate pentru Sinner, care i-a luat serviciul adversarului în al patrulea game și l-a asigurat în următorul. Acesta este cel de-al 21-lea titlu al lui Jannik Sinner, și al 4-lea într-un Masters 1000.

Sinner își asigurase locul 1 ATP până la finalul sezonului după victoria din semifinale în fața cehului Machac. De cealaltă parte, Djokovic l-a eliminat cu dificultate pe americanul Fritz și căuta al 100-lea titlu din carieră.

Italianul s-a pus în calea recordului lui Nole și egalează duelurile directe (4-4). El își continuă super anul de care a avut parte, după ce a câștigat US Open la începutul lunii septembrie.

„Mă bucur că încă joci tenis și sper să ne vedem sezonul viitor tot aici pentru a face meciuri mari împreună!” i-a mărturisit Jannik lui Djokovic după meci.