JO, gimnastică: Gimnasta Simone Biles a câştigat aurul olimpic şi în finală…

Sursa foto: Simone Biles Twitter

JO, gimnastică: Gimnasta Simone Biles a câştigat aurul olimpic şi în finală la sărituri

Gimnasta Simone Biles a câştigat, sâmbătă, medalia de aur şi în finală la sărituri, la Jocurile Olimpice de la Paris, după cele cu echipa şi la individual-compus. România va avea reprezentare, luni, în finalele de la bârnă şi sol, transmite News.ro.

Biles a fost notată cu 15.700 la prima săritură şi cu 14.900 la cea de-a doua (medie 15.300, ca în calificări), iar pe podium au mai urcat Rebeca Andrade (Brazilia, medie 14.966) şi Jade Carey (SUA, medie 14.466).

Pentru Simone Biles este a treia medalie de aur la Paris, după cea cu echipa şi alta la individual-compus. La sărituri a mai câştigat aurul olimpic în 2016.

Duminică va avea loc finala la paralele, iar luni cele de la bârnă şi sol. Sabrina Maneca Voinea este calificată la bârnă şi sol, iar Ana Maria Bărbosu în finala la sol.

Anterior, medalia de aur la individual-compus a revenit gimnastei Simone Biles (SUA), care a câştigat aurul olimpic şi în competiţia pe echipe, în care România a revenit după 12 ani şi s-a clasat pe locul 7.