JO Paris 2024: Atleta Stella Rutto a ratat calificarea în finală la…

Facebook/TVR1

JO Paris 2024: Atleta Stella Rutto a ratat calificarea în finală la 3.000 de metri obstacole

Atleta română Stella Jepkosgei Rutto, provenită din Kenya,  a ratat calificarea, duminică, în finala probei de 3.000 de metri obstacole, la Jocurile Olimpice de la Paris, relatează News.ro.

Stella Rutto, sportivă născută în Kenya și naturalizată de România în 2021, a concurat în seria a treia și s-a clasat pe locul 8, cu timpul de 9:31.23 minute. Primele cinci clasate din fiecare dintre cele trei serii au obținut calificarea în finală.

„A fost ok, nu am reuşit însă să mă calific în finală. După cinci tururi am simţit o întindere la coapsă. Nu e vorba despre o accidentare gravă, dar e o întindere. Am simţit prima oară această durere în urmă cu trei zile, probabil din cauza statului în avion. Am încercat să ajung la final, să termin cursa. M-am descurcat bine în primele cinci tururi, dar după aceea nu am mai putut ţine ritmul”, a declarat Stella Rutto pentru Agerpres.

„Bineînţeles că sunt dezamăgită, dar trebuie să accept rezultatul de azi. M-am pregătit mult pentru această ediţie a Jocurilor Olimpice, dar asta e competiţia şi mă mă voi concentra de acum încolo pe următoarele curse”, a mai spus atleta care a obţinut în iunie dreptul de a reprezenta România.

”Sunt fericită că pot concura pentru România, dar din păcate astăzi nu am putut să mă calific în finală. Mă pregătesc pentru Campionatele Mondiale, vom avea şi semimaratonul de la Campionatele Europene şi o cursă de cross-country”, a completat Rutto.

Tot duminică mai concurează Bianca Ghelber, în calificări la aruncarea ciocanului.

Rezultatele de până acum ale atleților români la JO de la Paris sunt: Andreea Elena Taloș – locul 10 în finală la triplusalt, Diana Ion – locul 13 la triplusalt, Daniela Stanciu – locul 19 la săritura în înălțime, Rareș Toader – locul 18 la aruncarea greutății.

La triplusalt, dar și la lungime, s-a calificat și Florentina Iușco, suspendată însă de TAS după ce a fost depistată pozitiv la furosemid, un diuretic aflat pe lista interzisă a WADA.

Revenind la JO de la Paris, delegația atletică tricoloră îi mai include pe sportivii Delvine Relin Meringor și Joan Chelimo Melly (maraton), Andrea Mikloș (400 m), Alina Rotaru-Kottmann (lungime), Alin Firfirică (aruncarea discului), Alexandru Novac (aruncarea suliței).