JO Paris 2024: Atletul Mihăiță Novac a ratat calificarea în finală la…

Facebook/Comitetul Olimpic și Sportiv Român

JO Paris 2024: Atletul Mihăiță Novac a ratat calificarea în finală la aruncarea suliței

Mihăiță Novac a terminat pe locul 8, luni, în Grupa A din calificările probei masculine de aruncarea suliței din cadrul Jocurilor Olimpice Paris 2024.

Alexandru Novac a ratat prima încercare, a doua a măsurat 77,35 m, iar în a treia a reușit 81,08 m. Ca urmare a celei de-a treia aruncări, cea mai bună, sportivul român a ocupat poziția a 8-a în Grupa A de calificare și locul 17 în clasamentul general, nereușind să acceadă în finala olimpică a probei. În finală se califică cei care au trecut de borna de 84 de metri sau primii 12 clasați în tabloul general.

La Jocurile Olimpice de la Tokyo, Alexandru Novac a obținut locul 12, cu o aruncare ce a măsurat 79,29 m.

„Am intrat foarte bine în concurs, cu o dorință foarte mare să dau bine, dar nu știu ce s-a întâmplat după prima aruncare. Am fost puțin demoralizat pentru că a fost o aruncare bună pe care am depășit-o cu foarte, foarte puțin și care cred că mă ducea direct în finală. Cred că au fost vreo 10 cm”, a povestit Novac la ieșirea din stadion, citat de Agenția Națională pentru Sport.

Astăzi, de la ora 20:57, atleta Bianca Florentina Ghelber va concura în finala de la aruncarea ciocanului.