Bodnar Ancuța și Radiș Simona sunt vicecampioane olimpice la canotaj dublu vâsle…

sursa foto: Federatia Romana de Canotaj, Facebook

Bodnar Ancuța și Radiș Simona sunt vicecampioane olimpice la canotaj dublu vâsle feminin

Bodnar Ancuța și Radiș Simona au câștigat argintul olimpic la proba de dublu vâsle feminin cu timpul de 6:50.69. Team Romania numără în acest moment 3 medalii în palmares la Jocurile Olimpice Paris 2024.

Cele două sportive de la canotaj au condus o mare parte din cursă, dar au fost întrecute spre final de echipajul Noii Zeelande, care a luat aurul, cu 6:50.45. Pe locul 3, câștigând bronzul, s-a clasat Marea Britanie, cu 6:53.22.

„Am dat efectiv totul. Dacă ar mai fi fost, n-am mai fi putut. Nu sunt supărată, sunt fericită. Pentru noi a fost un an extrem de dificil. Dacă am alerga doar după aur, am face sport degeaba. Ne bucurăm că au reușit băieții să câștige aurul”, a declarat Simona Radiș după argintul de la canotaj dublu vâsle feminin.

Elisabeta Lipa, șefa Agenției Naționale a Sportului și fostă mare campioană la canotaj, le-a felicitat şi pe Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar, pentru argintul la dublu vâsle: „Fetele au luptat până la capăt, într-o cursă fabuloasă şi sunt tare de mândră de ele! Bravo, Ancuta, bravo, Simona! Aţi fost extraordinare!”.