JO Paris 2024: Echipa națională de polo masculin a României a pierdut…

Sursa foto: Facebook/Federația Română de Polo

JO Paris 2024: Echipa națională de polo masculin a României a pierdut în fața Statelor Unite ale Americii în cel de-al doilea meci din faza grupelor

Echipa masculină de polo a României a fost învinsă, marți, de Statele Unite ale Americii în cel de-al doilea duel al grupei A la Jocurile Olimpice Paris 2024, scor 14-8. România continuă fără victorie în grupa A, după ce în debutul acesteia a pierdut cu Grecia, 14-7.

Poloiștii români au început tare prima repriză, dar americanii și-au arătat valoarea lotului și au egalat la 3. Până în ultima repriză, România nu s-a mai regăsit în joc și a încasat goluri în serii, fără să mai răspundă concret la aceste lovituri: 6-3 în cea de-a doua repriză și 10-4 în a treia. În cea de-a patra parte a meciului, tricolorii s-au făcut prezenți în joc și au marcat de 4 ori, reducând din diferență și terminând meciul la 14-8.

Pentru echipa masculină de polo a României urmează meciul cu naționala Croației pe 1 august, de la ora 20:30.