JO Paris 2024: Rezultate sportivilor români de la probele de canotaj /…

Facebook/Comitetul Olimpic și Sportiv Român

JO Paris 2024: Rezultate sportivilor români de la probele de canotaj / Două locuri 1, două locuri 2 și un loc 3 în semifinale

Astăzi, Team Romania a avut o participare mare la probele de canotaj, atât feminin, cât și masculin. Sportivii români au avut probe de canotaj și ieri la Jocurile Olimpice Paris 2024.

Echipajul de dublu rame feminin (W2-) format din Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel s-a calificat în semifinale la Jocurile Olimpice, după ce a ocupat primul loc în seria sa. Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au încheiat cursa în șapte minute, 24 de secunde și 27 de sutimi. Locul doi a revenit Irlandei, iar pe trei a fost Cehia, potrivit News.ro.

În același sens, canotoarele Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen s-au calificat în semifinalele probei de dublu vâsle feminin categorie ușoară (LW2x), după ce au câștigat seria în care au evoluat. România a fost urmată în seria sa de SUA și Peru.

Tot la canotaj, echipajul de dublu rame masculin (M2-), format din Florin Arteni și Florin Lehaci, s-a clasat pe locul 2 în seria sa, asigurându-și calificarea directă în semifinale.

Continuând performanțele bune, echipajul de patru rame (4-) feminin, format din Amalia Bereș, Maria Rusu, Maria Lehaci și Adriana Adam, s-a calificat în finala probei la Jocurile Olimpice de la Paris. Echipajul român a ocupat locul doi în seria doi, cu timpul de șase minute, 44 de secunde și 55 de sutimi. Primul loc a fost ocupat de echipa Țărilor de Jos.

Totodată, echipajul de patru rame (4-) masculin, format din Ciprian Tudosă, Andrei Mândrilă, Sergiu Bejan și Ștefan Berariu, va trebui să evolueze în recalificări pentru un loc în finala probei, la Jocurile Olimpice de la Paris. Sportivii români au ocupat locul 3 în prima serie, cu timpul de șase minute, șase secunde și 60 de sutimi. Primele două echipaje, Noua Zeelandă și Marea Britanie, s-au calificat în finală.