JO Paris 2024: Rezultatele româncelor la tenis de câmp / Jaqueline Cristian,…

Facebook/Comitetul Olimpic și Sportiv Român

JO Paris 2024: Rezultatele româncelor la tenis de câmp / Jaqueline Cristian, singura victorioasă dintre cele trei

România a propus trei jucătoare de tenis la turneul găzduit de Roland Garros, care au evoluat tot astăzi. Până acum, sportivii români au mai fost prezenți la gimnastică artistică, canotaj și tir cu arcul.

Jucătoarea româncă de tenis Jaqueline Cristian (61 WTA) a debutat cu o victorie în proba de simplu din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, 5-7, 6-3, 6-4, împotriva Carolinei Garcia, sâmbătă, pe terenul Suzanne-Lenglen, conform Agerpres. Românca trebuia să joace inițial cu Elena Rîbakina, numărul 4 mondial, dar aceasta a declarat forfait și Garcia (30 ani, 25 WTA), cap de serie numărul 17, a înlocuit-o.

În turul doi, Jaqueline o va înfrunta pe câștigătoarea meciului Naomi Osaka (Japonia) – Angelique Kerber (Germania).

În același sens, Ana Bogdan (96 WTA) a fost învinsă de italianca Jasmine Paolini (5 WTA), favorita numărul 4, cu scorul de 7-5, 6-3, sâmbătă, în prima rundă a probei feminine de simplu, la Jocurile Olimpice 2024. Meciul de pe arena Suzanne-Lenglen a durat o oră și 40 de minute.

Ana Bogdan va juca și la dublu feminin, alături de Jaqueline Cristian, adversarele din primul tur fiind japonezele Shuko Aoyama/Eni Shibahara.

Irina Begu a fost învinsă de poloneza Iga Swiatek, liderul mondial la zi, cu 6-2, 7-5, sâmbătă, în prima rundă a probei feminine de simplu. Swiatek (23 ani) s-a impus după o oră și 45 de minute, revenind în setul al doilea după ce Begu (33 ani, 136 WTA) a avut 5-3. Irina Begu va juca la Paris și la dublu feminin, alături de Monica Niculescu, împotriva taiwanezelor Su-Wei Hsieh/Chia Yi Tsao.

Begu se află la a treia sa ediție a Jocurilor Olimpice, după ce a pierdut în primul tur la simplu și în 2012 la Londra și în 2016 la Rio. Cel mai bun rezultat olimpic al său este atingerea sferturilor de finală la dublu mixt în 2016, alături de Horia Tecău.