JO Paris 2024: Sifan Hassan, medaliată cu aur la maratonul feminin /…

Sursă foto: Captură video

JO Paris 2024: Sifan Hassan, medaliată cu aur la maratonul feminin / Tricolora Delvin Meringor, pe locul 7

Atleta olandeză Sifan Hassan a câștigat cursa feminină de maraton, stabilind un nou record olimpic cu timpul de 2 ore, 22 de minute și 55 de secunde. Românca de origine kenyană Delvin Relin Meringor a terminat pe locul 7 în maraton, cu timpul de 2 ore, 24 de minute și 56 de secunde.

Podiumul a fost completat de etiopiana Tigst Assefa, cu un timp de 2 ore, 22 de minute și 58 de secunde, și de kenyană Hellen Obiri, cu 2 ore, 23 de minute și 58 de secunde.

Cu un efort impresionant în ultimii 250 de metri, Sifan Hassan a rezistat unei împingeri din partea lui Tigst Assefa din Etiopia și a reușit una dintre cele mai remarcabile triple din istoria alergărilor pe distanță lungă.

În decurs de o săptămână, Sifan Hassan a câștigat medalii de bronz în probele de 5.000 și 10.000 de metri pe pistă, iar apoi a sprintat spre medalia de aur în maraton duminică dimineața, la mai puțin de 26 de ore după ce a obținut bronzul la proba de 10.000 de metri.

Delvin a ocupat un onorant loc 7, la două minute și o secundă de campioana olimpică, în timp ce cealaltă reprezentantă a României, Joan Chelimo Melly, originară tot din Kenya, a abandonat maratonul după primii 10 km.