Joan Chelimo Melly aduce prima medalie a României la Campionatele Europene de…

Sursa foto: Facebook / Joan Chelimo

Joan Chelimo Melly aduce prima medalie a României la Campionatele Europene de atletism / A obținut medalia de argint la semimaraton / Sprotiva născută în kenya are dublă cetățenie

Specialista în probe de distanță Joan Chelimo Melly, 33 de ani, a cucerit medalia de argint la semimaraton în cadrul Campionatelor Europene de la Roma, cu timpul de 1h 08:55. Delvine Relin Meringor s-a clasat pe locul 4, anunță GSP.ro.

Medalia de aur i-a revenit norvegiencei Karoline Bjerkeli Grovdal, cea care a marcat și primul record al competiției în această probă, cu 1h 08:09. O altă reprezentantă a României, Delvine Relin Meringor, a sosit a patra, cu 1h 09:25, cel mai bun rezultat al ei din acest sezon.

Chelimo Melly, Meringor și Stella Rutto, născute în Kenya, au primit cetățenia română în primăvara lui 2021. Primele două au îndeplinit baremul olimpic pentru Jocurile Olimpice de la Paris, de anul acesta, în proba de maraton.

În sezonul actual, Joan Chelimo a câștigat în luna martie semimaratonul de la Paris, în 1h 06:58, ea având în palmares, de asemenea, victorii în anii trecuți în curse similare la Berlin, Boston, Praga și Cardiff.