![](https://cdn.g4media.ro/wp-content/uploads/2022/11/FB1A6903-768x512.webp)
Lasconi spune că următorul preşedinte ar trebui să retragă decoraţiile acordate de Iohannis judecătorilor CCR / Stelian Ion, fost ministru USR al Justiției, despre decorarea șefului CCR: Un gest dezgustător și lipsit de scrupule
Preşedinta USR, Elena Lasconi, apreciază că următorul preşedinte ar trebui să retragă decoraţiile acordate de către Klaus Iohannis preşedintelui Curţii Constituţionale a României, Marian Enache, precum şi judecătorilor CCR Livia Stanciu şi Attila Varga, transmite Agerpres.
Decorarea judecătorilor CCR reprezintă un act de „sfidare”, scrie Lasconi, luni, pe Facebook.
„Când crezi că nu se poate mai rău, Iohannis îţi demonstrează contrariul şi mai face o nedreptate. Nu există o sfidare mai mare faţă de români decât decorarea de către un preşedinte ilegitim a unor judecători CCR care au anulat alegerile din România. Nişte judecători care şi-au bătut joc de democraţia din România, la ordinele unor politicieni corupţi, au fost recompensaţi cu decoraţii, pe lângă pensiile speciale şi toate beneficiile pe care deja le încasează. Astăzi, când pe agenda Parlamentului se află suspendarea sa care necesită avizul CCR. Tocmai astăzi, preşedintele ilegitim decorează judecători CCR”, transmite lidera USR.
Lasconi menţionează că, în cazul în care va câştiga alegerile prezidenţiale, va retrage decoraţiile acordate celor trei judecători CCR.
„Singurul motiv pentru care Iohannis i-a decorat pe Marian Enache şi pe alţi doi judecători CCR este că i-au permis să îşi prelungească viaţa bună de la Cotroceni pe banii românilor. Toţi cei trei se pregătesc să primească la încheierea mandatelor şi câte o primă în valoare de 6 indemnizaţii lunare. O sumă care poate ajunge şi la circa 50.000 de euro! Următorul preşedinte al României are obligaţia să retragă aceste decoraţii în prima zi de mandat. Eu asta voi face, dacă voi primi încrederea românilor. Mai mult, voi susţine o reformă din temelii a Curţii Constituţionale, ca să scăpăm de politrucii din această instituţie şi să aducem un pic de dreptate. Ajunge! E nedrept că s-au anulat alegerile prezidenţiale pe baza unor compuneri, fără nicio dovadă concretă, e nedrept că Iohannis a rămas agăţat de Cotroceni, e nedrept că politrucii primesc decoraţii, pensii speciale şi prime de zeci de mii de euro”, menţionează Lasconi.
La rândul său, deputatul USR Stelian Ion, fost ministru al Justiţiei, apreciază că decorarea preşedintelui Curţii Constituţionale, Marian Enache, reprezintă o „glorificare a arbitrariului”, un gest „dezgustător şi lipsit de scrupule”.
„Un gest dezgustător şi lipsit de scrupule: preşedintele Iohannis l-a decorat pe Marian Enache, preşedintele CCR, şi pe alţi doi judecători CCR. Probabil a apreciat maniera promptă în care preşedintele CCR a executat ordinele călcând deseori în picioare cele mai elementare reguli ale statului de drept. Prin modul in care şi-a exercitat atribuţiile legale, Enache a devenit pionul perfect al unui sistem securisto-mafiot, executând cu meticulozitate toate nenorocirile dictate de un regim care refuză valorile occidentale şi democraţia autentică”, scrie Stelian Ion, luni, pe Facebook.
Preşedintele Klaus Iohannis a semnat luni decretul pentru decorarea preşedintelui Curţii Constituţionale a României, Marian Enache, precum şi a judecătorilor CCR Livia Stanciu şi Attila Varga.
Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, „în semn de înaltă apreciere pentru competenţa şi înaltul profesionalism dovedite în domeniul justiţiei constituţionale, pentru activitatea de garantare a supremaţiei Constituţiei, a valorilor sale şi a parcursului democratic al statului român”, preşedintele Klaus Iohannis le-a conferit celor trei judecători Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Cavaler.
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank© 2025 G4Media.ro - Toate drepturile rezervate
Acest site foloseşte cookie-uri.
Website găzduit de Presslabs.
3 comentarii