Leon Marchand a reuşit o nouă triplă în Cupa Mondială de înot…

sursa foto: Facebook/ World Aquatics

Leon Marchand a reuşit o nouă triplă în Cupa Mondială de înot în bazin scurt / Pan Zhanle, nou record al competiției la proba de 800 metri

Francezul Leon Marchand, cvadruplu campion olimpic în această vară la Paris, a obţinut trei victorii în etapa de la Incheon (Coreea de Sud) a Cupei Mondiale de înot în bazin scurt, reeditând astfel performanţa reuşită în etapa precedentă de la Shanghai (China), informează Agerpres.

După ce s-a impus joi la 100 m mixt, unde a împărţit victoria cu elveţianul Noe Poti, iar apoi a câştigat vineri cursa de 200 m mixt, Marchand a terminat învingător sâmbătă în proba de 400 m mixt, îmbunătăţind cu această ocazie propriul record al Franţei, cu timpul de 3 min 58 sec 30/100. El i-a devansat pe japonezul Daiya Seto şi pe italianul Alberto Razzetti.

Surprinzător, Pan Zhanle, campion olimpic la Paris la 100 metri liber și deținătorul recordului mondial la bazin de 50 metri, nu a reușit să urce pe podium în această probă de la Incheon.

Totuși, deţinătorul recordului mondial la 100 m liber, a demonstrat că poate concura cu succes şi pe distanţe mai lungi, reuşind să se impună sâmbătă în cursa de 800 m din cadrul Cupei Mondiale în bazin scurt (25 m) de la Incheon (Coreea de Sud). Zhanle a fost cronometrat în 7 min 35 sec 30/100, stabilind cu această ocazie un nou record al Cupei Mondiale la 800 m liber, informează L’Equipe.

Marchand urma să ia parte sâmbătă şi la probele de 200 m liber şi 200 m bras de la Incheon, dar a renunțat în final, pentru a se concentra doar asupra celei de 400 m mixt.

Actuala ediţie a Cupei Mondiale de înot în bazin scurt se va încheia cu etapa de la Singapore, programată în perioada 31 octombrie – 2 noiembrie.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.